Luduseanul Vladimir Anca, argint in Ungaria la ping pong Sport
  • 179 Vizualizări

Luduseanul Vladimir Anca, argint in Ungaria la ping pong

Jucatorul de tenis de masa luduseanul Vladimir Anca a obtinut locul secund la Joola Cup, un puternic concurs desfasurat in prima saptamana a anului 2010 in Ungaria, la Kecskemet. La competitie au participat 44 echipe din 20 de tari, majoritatea prezentandu-se cu loturile reprezentative. Aceasta performanta nu poate fi considerata o surpriza daca tinem cont de rezultatele obtinute de tanarul sportiv muresean (10 ani). Acesta a fost pregatit la Clubul Copiiilor din Ludus de profesorul Alexandru Carpaci- Szanto si este legitimat in prezent la CSM Cluj. Este detinatorul titlului national si a Paletei de Argint in 2009, atat la individual, cat si pe echipe la categoria sa de varsta. Daca ne referim doar la competitiile la care s-a impus pe parcursul anului trecut, luduseanul are clasari pe prima treapta a podiumului la Memorialele Eugen Pascan (Bistrita), Alexandru Verzar (Targu- Mures), Gyorfi Tibor (Nyirbator- Ungaria), Top 12, competitia primilor jucatori in clasamentul national (Medias), Cupa Romgaz (Medias) sau Cupa 1 iunie (Zalau). La acestea se adauga numeroase clasari pe podium in diverse alte concursuri, unele la care s-a confruntat cu jucatori mai mari cu un an sau chiar doi decat el. Alte performante notabile au fost clasarea pe locul II la Concursul  international „Open 9th Linde Austrian Youth Championships” si locul III obtinut la concursul de selecţie pentru Campionatul European de Minicadeţi (Schiltigheim- Belgia), disputat la Slatina. Lista ar putea continua daca am enumera si performantele anilor precedenti, cand Vladimir se afla in plina ascensiune. In finala de la Kecskemet luduseanul a fost condus de catre un lituanian cu 2-0 dupa doua seturi echilibrate in care a condus, a revenit la 2-2 si a cedat setul decisiv dupa ce a avut avantaj spre final. „A fost frumos, sunt bucuros pentru rezultat, chiar daca imi doream sa castig. Finala a fost grea, dar am condus in ultimul set si dupa time-out n-am mai reusit doar un punct, poate din cauza emotiilor”, a spus micul sportiv. Mama sa, Ofelia Mihaela, asistenta medicala, l-a insotit in Ungaria. „Am trait alaturi de el emotiile unui concurs foarte puternic. Nu sunt in masura sa apreciez eu, dar cred ca sportul ar trebui mai mult sprijinit de catre cei care au posibilitati”, a spus mama micului performer. Antrenorul lui Vladimir, Alexandru Carpaci desi este multumit de rezultat, si-ar fi dorit primul loc. „Am lucrat mult in ultimele doua luni, special pentru acest concurs. Ne-am antrenat cate 5-6 ore pe zi considerand ca dupa sarbatori nu toti vor fi la fel de pregatiti. A fost insa un concurs deosebit de puternic si Vladimir putea tot la fel de bine sa iasa invingator”, a declarat profesorul Alexandru Carpaci.