Victorie unică pentru „mediciniste”! CSU Medicina CSŞ
  • 39 Vizualizări

Victorie unică pentru „mediciniste”!

Divizionara A de volei feminin CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a învins sâmbătă, 5 februarie, cu scorul de 3-2 (24-26, 26-28, 29-27, 25-17, 16-14), formaţia VC Unic LPS Piatra Neamţ, la capătul unui meci de-a dreptul nebun, contând pentru etapa a XV-a a campionatului naţional. Partida s-a disputat în sala UMF din Târgu-Mureş, în prezenţa a circa 200 de spectatori, dintre care aproximativ 20 au fost veniţi de la Piatra Neamţ pentru a-şi susţine echipa favorită.

Set pierdut la limită de „mediciniste”

Mureşencele încep bine primul set, conducând cu 3-2, 5-3, 8-6 şi chiar la trei puncte: 9-6, 10-7, 15-12. Moldovencele egalează la 15, preluând apoi conducerea şi având chiar câteva mingi de set: 21-24. „Medicinistele” restabilesc egalitatea la 24, dar pierd următoarele două mingi şi prin urmare setul, cu 24-26.

26-28 şi 0-2 la seturi

Cel de-al doilea set se joacă la fel de echilibrat, cu oaspetele în uşor avantaj: 2-3, 5-6 şi 7-8. Fetele de la CSU Medicina CSŞ au o singură dată avantaj, 9-8, pierzând apoi uşor, uşor din teren: 10-14, 11-17, 18-20. Publicul pare resemnat, dar mureşencele readuc speranţa egalând la 23 şi apoi la 24, pierzând în final setul cu 26-28.

29-27. Reintrăm în joc

Motivate de Branko Gajic, gazdele debutează în forţă conducând cu 5-0 în setul al treilea. Nemţencele îşi revin, reducând din diferenţă şi egalând la 9. Scorul redevine 12-9, după care ecartul ajunge la cinci puncte: 15-10, 17-12 şi apoi la şase: 20-14, 21-15. Mureşencele greşesc inexplicabil oferind câteva punct cadou oaspetelor, care restabilesc egalitatea: 22-22, 23-23, 24-24. Finalul setului e dramatic, „medicinistele” impunându-se cu 29-27, reuşind astfel să reintre în joc. 1-2 la seturi!

Set fără istoric: 2-2

Setul al patrulea aproape că nu a avut istoric, aparţinând în totalitate gazdelor, care au revenit de la 0-1 şi au condus apoi clar ostilităţile: 5-2, 7-4, 13-5. Treptat, scorul ia proporţii ajungând la 18-8 şi 19-9, diferenţă gestionată excelent de mureşence: 20-12, 22-16 şi 25-17. Scor pe seturi: 2-2!

Final controversat şi victorie: 3-2

Mureşencele conduc cu 3-1 în setul decisiv, după care scorul devine 3-5, 4-7 şi 5-8. Tribunele aplaudă frenetic sperând în egalare, care nu întârzie să se producă: 8-8! Echilibrul e total: 9-9, 10-10, 11-11! Mai sunt doar câteva mingi de jucat. „Medicinistele” au nervii mai tari şi se detaşează: 13-11 şi 14-12! Oaspetele nu vor însă să se predea: 14-14! Branko Gajic parcă e un leu în cuşcă, transmiţând elevelor sale din energia sa. E 15-14 şi minge de meci! Oaspetele atacă, unul din arbitri ridică steagul indicând minge în teren, dar arbitrul de la fileu acordă punctul mureşencelor: 16-14! Victorieeee! Au luptat până la capăt şi au învins: Adina Salaoru, Ioana Baciu, Roxana Ivanof, Andreea Dimeny, Maja Simanic, Katarina Jovanovic, Roxana Ivanof, Cana Maletic, Andreea Dimeny, Roxana Iancu şi Milica Terzic.

Lacrimi, acuzaţii şi nervi

„Medicinistele” încing o mică horă a bucuriei, în timp ce pe ochii câtorva voleibaliste din Piatra Neamţ se preling lacrimi. „Să vă fie ruşine, v-aţi bătut joc de munca noastră!”, strigă o jucătoare moldoveancă. Oficialii echipei oaspete se năpustesc la arbitri şi la masa oficială pentru a solicita explicaţii. Valerjan Luka de la gazde e şi el aproape imposibil de potolit de stewarzi. Deşi partida s-a încheiat, tensiunea e la cote maxime! În fine, spiritele se mai potolesc şi urmează declaraţiile. “A fost un meci foarte greu şi rezultatul a fost spectaculos, cred că toată lumea simte chestia asta şi suntem foarte fericite. După primele două seturi ne-am revenit şi ne-am zis că dacă tot am câştigat două seturi să câştigăm până la capăt”, a spus Adina Salaoru, căpitanul de echipă al “medicinistelor”. “A fost un meci greu, am pierdut primele două seturi la limită şi cred că după un astfel de meci putem juca cu oricine”, a spus şi Branko Gajic, antrenorul principal al CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş.

Jaf pe bune în vestiare

Stupoare! Una din fetele de la CSU Medicina CSŞ revine cu ochii în lacrimi de la cabine. „A fost spart vestiarul!”, aud o veste halucinantă în spatele meu. Sala se goleşte, iar pe parchet rămân doar jucătoarele. După ora 19.30, apare şi Poliţia. Se fac primele constatări, deloc bune: au fost furate zece telefoane mobile, bani şi acte de identitate. Sârboaice sunt încremenite şi parcă nu înţeleg ce se petrece. După un timp, apare şi echipa de criminalişti. Se iau declaraţii şi amprente şi se fac supoziţii. În sfârşit, jucătoarele sunt lăsate să plece. E deja ora 20.30. Criminaliştii mai rămân. Pleacă şi ei după ce probele sunt adunate. E trecut de ora 21.00 când plec de la sală. Ce meci nebun…