Home / BC Mures / Victorie în stil NBA pentru „tigri”

Victorie în stil NBA pentru „tigri”

Distribuie

Divizionara A de baschet masculin BC Mureş Târgu-Mureş a învins duminică seara, cu scorul de 107-104 (21-18, 21-25, 19-20, 21-19, 9-9, 16-13), formaţia BCM U Piteşti, la capătul unui meci fabulos, care a avut de toate: două reprize de prelungiri, răsturnări spectaculoase de scor, reuşite tehnice de excepţie, show în tribune şi dramatism total pe parchet. Partida a contat pentru etapa a XXI-a a sezonului regulat 2010-2011, s-a disputat în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş în prezenţa a circa 1.800 de spectatori şi a fost arbitrată de trio-ul format din Fabiana Niţu, Sorin Drugău şi Alexandru Anica. De asemenea, la prezentarea formaţiilor în arenă au intrat şi „tigrişorii” antrenaţi de Soos Tibor, care au stat lângă idolii lor la intonarea Imnului Naţional al României.

Doi români în primul cinci

Antrenorul gazdelor Deri Csaba începe meciul cu Forte, Mladenovic, Căpuşan, Cooley şi L. Dumitru, în timp ce tehnicianul oaspeţilor Tudor Costescu îi aruncă în luptă pe Isleam, Vujacic, Eichelberger, Stefanovic şi Gennie. Meciul este extrem de echilibrat, „tigri” luând un unor avantaj, 15-11, graţie unei triple semnată de Cooley. Piteştenii se apropie la un singur punct, dar Forte reuşeşte un slam-dunk de zile mari şi sfertul se termină cu 21-18.

Show Vujacic

Acelaşi Forte comite a treia greşeală personală la începutul sfertului secund şi este schimbat de Deri Csaba. Vujacic face realmente show, înscriind din orice poziţie şi acumulând 20 de puncte, iar piteştenii se desprind la cinci puncte. L. Dumitru înscrie din spatele semicercului în ultima secundă de joc şi oaspeţii intră la vestiare cu avantaj minim pe tabelă: 42-43.

Plus pentru piteşteni

Cele două formaţii reintră pe parchet în aceleaşi formule ca şi în sfertul întâi. Piteştenii evoluează dezinvolt şi se distanţează la opt puncte în minutul şase: 49-57. „Tigrii” reacţioneză cu un 8-0 run şi restabilesc egalitatea: 57-57 în minutul opt. Se merge cap la cap, cu un avantaj minim pentru vizitatori, Eichelberger înscriind şi el prin slam-dunk: 61-63 în minutul 30.

Recital de „treiţe”

Niciuna din cele două combatante nu reuşeşte să se desprindă decisiv, în minutul patru tabela indicând un avantaj firav pentru BC Mureş: 71-69. Urmează patru minute halucinante, în care se înscriu doar cinci coşuri, patru dintre acestea din spatele semicercului. Eichelberger, Lewis, din nou Eichelberger, Forte şi Voinescu dau dovadă de precizie maximă şi duc scorul la 77-80. Mureşenii egalează la 80, după care L. Dumitru aruncă sala în aer: 82-80 în minutul nouă. Gennie egalează de la linia de libere: 82-82. Mai sunt 40 de secunde şi Forte ratează două libere. Piteştenii au mingea dar irosesc atacul de 24 de secunde, astfel încât coşul reuşit de Isleam nu e validat de arbitri. L. Dumitru are şansa unei „treiţe” victorioase, dar mingea se loveşte de inel. Prelungiri!

9-9 în prima repriză de prelungiri

Alley-oop de senzaţie Gennie – Eichelberger chiar la prima fază a prelungirilor. Urmează reuşite de ambele părţi. Piteştenii conduc la limită, dar sunt mereu egalaţi de amfitrioni. Scorul e 91-91 şi vizitatorii au ultimul atac. Vujacic aruncă pe sirenă pentru două puncte dar suntem ocrotiţi de şansă. Vom avea încă o repriză de prelungiri!

„Jungla”, al şaselea jucător

Împinşi din spate de o „Junglă” senzaţională, „tigri” încep perfect şi pun şase puncte consecutive pe tabelă: 97-91! Mai sunt aproape patru minute şi publicul jubilează. Oaspeţii revin însă în joc, apropiindu-se la un punct: 97-96! Lăpuşte înscrie de la trei puncte, dar e imitat la faza următoare de Gennie: 100-99! Forte izbuteşte coş cu fault cu 73 de secunde rămase până la final: 103-99! Mai sunt 39 de secunde, L. Dumitru e găsit liber la semicerc şi nu ratează: 106-99! Extaz în tribune care se bucură prematur, deoarece Eichelberger şi Gennie îi apropie pe piteşteni la doar două puncte: 106-104! Mai sunt 19 secunde şi „tigri” au mingea. Lewis e faultat şi transformă doar o aruncare. 107-104, cu 17 secunde rămase până la sunetul sirenei! Vizitatorii încearcă să puncteze de la distanţă pentru a duce meciul într-o nouă repriză de prelungiri, dar „ghiuleaua” lui Eichelberger nu atinge ţinta şi partida se încheie cu victoria meritată a gazdelor.

Virgil Mailat: „A fost un meci ca în NBA”

La finalul partidei, preşedintele de onoare al BC Mureş, omul de afaceri Virgil Mailat, a apreciat în termeni elogioşi spectacolul din teren şi tribune, comparat cu cel din NBA. „Suntem fericiţi şi ne deplasăm la Sibiu ca să câştigăm. Mergem înainte. A fost un meci excelent, ca în NBA. Am prins şi în America un astfel de meci şi o dată am mai prins prelungiri la un meci cu Clujul”, a declarat Virgil Mailat.

Bucurie dublă pentru Deri Csaba

Tehnicianul „tigrilor”, Deri Csaba, devenit tătic cu două zile înainte de meci, a subliniat importanţa victoriei, considerată a fi mobilizatoare pentru următoarele dispute. „Poate că, gândindu-ne la clasament, adversarul era de bătut mai uşor, dar succesul extrem de greu obţinut poate da tocmai prin acest fapt un imbold moral important echipei”, a afirmat Deri Csaba.

Record de pase decisive pentru Cooley

Conducătorul de joc al BC Mureş JuJuan Cooley a stabilit un nou record de pase decisive în acest sezon, trecându-şi duminică în cont nu mai puţin de 16 assist-uri. Recordul era deţinut tot de Cooley, 15 pase decisive reuşite în meciul din etapa a IV-a cu Politehnica Iaşi, scor 88-71 pentru “tigri”. Dealtfel, cel mai iubit jucător din “Junglă” conduce şi în topul pasatorilor din Divizia A, având o medie de 7,5 pase decisive/meci.

Au evoluat formaţiile:
BC Mureş: Forte 29 (2×3) plus 12 recuperări, Cooley 19 (2×3), L. Dumitru 18 (2×3), Mladenovic 15, Lewis 14 (1×3), Lăpuşte 10 (2×3), Căpuşan 2, Covington.
Antrenor: Deri Csaba

BCM U Piteşti: Vujacic 32 (3×3), Gennie 27 (2×3) plus 10 recuperări, Eichelberger 20 (3×3), Isleam 13, Voinescu 5 (1×3), Grubisic 4, Stefanovic 3 (1×3), Neguţ.

CSM Oradea – U Mobitelco Cluj 73-80
SCM CSŞ Craiova – BC Perla Harghitei (amânat)