CSU Medicina pierde, dar se poate califica Sport
  • 31 Vizualizări

CSU Medicina pierde, dar se poate califica

2-2_3471e4.jpgEchipa feminină de volei CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş, singura formaţie feminină de volei din România rămasă în cupele europene, a pierdut miercuri seara cu scorul de 3-0 partida din optimile de finală a Challenge Cup, disputată la Ankara, cu formaţia locală Iller Bankasi. Mureşencele, cu Adina Salaoru în continuare indisponibilă şi fără s-o poată folosi pe ex-constănţeanca Alexandra Trică, deoarece aceasta a evoluat în această ediţie în Champions League, au cedat primul set în doar 23 minute, la 11. Mureşencele au condus cu 6-3, dar în continuare angrenajul a cedat şi gazdele au făcut punct după punct. Setul secund, deşi a fost mai echilibrat, „medicinistele” au condus, după 3-1, doar cu 6-5 şi 8-7. Apoi, echipa turcă a preluat conducerea, dar la jumătatea setului, scorul era încă strâns (15-13). Apoi, gazdele s-au desprins treptat şi au reuşit să câştige la 20. Setul trei a arătat o echipă mureşeană capabilă să întoarcă rezultatul. Elevele lui Luka Valerjan au condus jocul până la 20-19, având în câteva rânduri avantaj de chiar şapte puncte, ultima oară la 15-8. Finalul a aparţinut din nou echipei turce, care a reuşit o serie de şase puncte consecutive, câştigând din nou la 20. Setul secund şi, mai ales ultimul, au dovedit însă că echipa mureşeană nu este inferioară adversarei şi este capabilă să întoarcă rezultatul în jocul retur, care se va disputa în data de 8 februarie, ora 17, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş. În cazul unei victorii, indiferent de setaveraj, se dispută un „set de aur”, care se joacă până la 15.
Jocul din campionat, un test util
Înaintea returului cu echipa din Turcia, mureşencele vor disputa duminică, 5 februarie, de la ora 17, în sala UMF din Târgu-Mureş partida din etapa a XV-a a Diviziei A, în compania formaţiei SCM U Craiova. Deşi se află doar pe locul VII al clasamentului, craiovencele s-au dovedit deseori adversare incomode. Mai mult, echipa târgumureşeană are de luat şi revanşa pentru partida din tur, când au cedat cu 3-0, după trei seturi încheiate la limită (26-24, 25-23, 25-23). CSU Medicina se află pe locul IV, cu 28 puncte, la egalitate cu Unic Piatra Neamţ, locul III şi Dinamo, locul V, departajate de setaveraj. Jocul din etapa precedentă, deplasarea de la lidera Ştiinţa Bacău a fost amânat, deoarece adversarele nu au putut reveni acasă după deplasarea de la Constanţa şi va fi reprogramat.