Handbalistele s-au încălzit într-un prim amical Sport
  • 77 Vizualizări

Handbalistele s-au încălzit într-un prim amical

După o perioadă de o săptămână axată pe pregătirea fizică, divizionara A de handbal feminin SC Mureşul Târgu-Mureş a trecut la cea tehnico-tactică. Aeasta s-a efectuat direct cu un joc şcoală, în compania echipei de junioare a celor de la CSŞ Viitorul Cluj. În jocul disputat vineri după masă în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, mureşencele s-au încălzit mai greu şi junioarele antrenorului Corneliu Misăilă, fost în urmă cu patru ani la cârma echipei mureşene au condus în startul partidei până la 3-2. Ocupanta locului secund în seria B a Diviziei A a luat meciul mai în serios şi au reuşit o serie nouă goluri consecutive, fără ca portarul Diana Diaconu să mai primească vreun gol. Formaţia care a intrat în teren din primul minut a evoluat în aceeaşi componenţă pe toată durata primei reprize. Toate cele şase jucătoare şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor în repriza încheiată cu un categoric 26-9 pentru echipa lui Bukaresti Jozsef. Acestea ua fost: Alina Moloci, autoare a 10 goluri, Bodor Andrea 7, Nagy Beata 4, Georgeta Cioban 2, Andreea Serediuc 2, Elena Avădanei 1.

Testarea rezervelor

În partea a doua a întâlnirii, deoarece Diana Şandru a acuzat probleme de sănătate, iar două dintre componentele lotului care a încheiat turul, Roxana Ene şi Andreea Ciurdea nu se mai află în lot, în teren au rămas în primele minute doar Cioban şi Avădanei. Lor li s-au alăturat Tabita Rad, Nagy Orsolya, Georgiana Florescu şi Fogarasi Andrea, revenită la echipă, iar în poartă a intrat Andreea Petruneac. Al treilea portar, Bianca Peter a plecat la rândul ei în străinătate, urmând ca ea să fie înlocuită cu a altă jucătoare. În primele minute ale părţii secunde, tot mureşencele au condus jocul, conducând la un moment dat cu 7-2. Cele două care au evoluat şi în prima repriză au părăsit şi ele terenul, echipa fiind la al doilea antrenament al zilei. Locul lor a fost luat prin rotaţie de patru dintre jucătoarele echipei clujene, testate în echipa divizionară. Scorul acestei părţi, mai puţin elocvent: 16-14 pentru gazde. Cioban a înscris de 3 ori, Avădanei 1, Rad 3, Nagy O, Fogarasi şi Florescu câte 1 gol. Şase goluri au fost reuşite de jucătoarele clujence testate. Prima etapă a returului va avea loc în 25 ianuarie, când Mureşul se va deplasa la Sfântu Gheorghe.