Misiune foarte grea pentru CSU Medicina CSU Medicina CSŞ
  • 97 Vizualizări

Misiune foarte grea pentru CSU Medicina

În această seară, de la ora 20.00 (21.00-ora României), înHall Palais des Sports din localitatea franceză Mulhouse se dispută partida retur din cadrul “optimilor” CEV Challenge Cup la volei feminin, între formaţia locală ASPTT şi CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş. În primul joc, disputat în Sala Sporturilor, mureşencele s-au impus cu 3-2, după ce au fost egalate de la 2-0 şi au câştigat decisivul la 12. Conform regulamentului, modificat aproape în fiecare ediţie, pentru calificarea în “sferturi”, mureşencele au nevoie de victorie în două seturi, pentru a duce partida în cel “de aur”. În urmă cu două ediţii, CSU Medicina rata calificarea în aceeaşi fază a competiţiei în faţa echipei turce Iller Bankasi Ankara. Era o ediţie în care conta doar victoria şi, indiferent de setaveraj, în cazul în care ambele echipe câştigau câte o manşă, se disputa “setul de aur”. Mureşencele erau defavorizate însă de acest sistem în ediţia trecută în faţa olandezelor de la Peelpush Meijel. După ce au câştigat partida din turul doi cu 3-0 în deplasare şi au câştigat două seturi pe teren propriu, au cedat în final setul descisiv, disputat până la 15 puncte şi partida cu 2-3. Deşi câştigaseră cu 3-0 în tur, s-a disputat setul de departajare, tot până la 15, cedat de mureşence. Vor încerca de această dată imposibilul, calificarea în premieră în sferturile de finală.

Imposibilul poate deveni posibil

Datorită schimbării regulamentului de calificare însă, o înfrângere la 0 sau 1 ar aduce acum direct eliminarea mureşencelor din competiţie. Dacă se păstra sistemul de anul trecut, mureşencele puteau pierde cu 3-0 şi să se mobilizeze pentru “setul de aur”. Aşadar, pentru a aspira la o calificare, CSU Medicina are nevoie de cel puţin trei seturi câştigate, victorie în jocul regulamentar, sau două seturi şi victoria în cel suplimentar. Echipa lui Atanas Petrov a dovedit însă că poate juca de la egal la egal cu echipa din Mulhouse, în ciuda experienţei superioare a echipei franceze. Meciul de miercuri seara va fi condus de cuplul de arbitri Alexis Fuentes Barrasa (Spania) şi Massimo Fanucci (San Marino). Învingătoarea acestei duble va întâlni în “sferturi” câştigătoarea duelului dintre echipa slovacăCalcit Kamnik şi cea croatăOK Porec. În meciul tur, disputat în Slovacia, gazdele au învins cu 3-0.