CSU Medicina întâlneşte campioana la volei feminin CSU Medicina CSŞ
  • 56 Vizualizări

CSU Medicina întâlneşte campioana la volei feminin

Test de maturitate pentru voleibalistele mureşene

Miercuri seara, de la ora 19.15, în sala UMF din Târgu-Mureş se dispută partida de volei feminin dintre formaţiile CSU Medicina CSŞ şi campioana ultimei ediţii, Ştiinţa Bacău. Partida din cadrul celei de-a XV-a etape a Diviziei A1 constituie un adevărat test de maturitate pentru echipa mureşeană, care a avut o evoluţie meritorie în actuala ediţie a competiţiei europene Challenge Cup. Mureşencele au părăsit competiţia în faza optimilor de finală în urma dublei confruntări cu mult mai titrata formaţie franceză ASPTT Mulhouse. În partida tur, echipa lui Atanas Petrov a învins cu 3-2, fiind egalată la seturi după ce au condus cu 2-0, iar în returul din Franţa au avut cinci mingi de set la scorul de 1-1 şi o mare şansă de a trece mai departe în cazul obţinerii victoriei într-unul din următoarele seturi, indiferent în care. N-a fost să fie, echipa franceză a învins cu 3-1.

Întâlnirea cu campioana se va repeta în Cupă

În actuala ediţie a campionatului, în partida tur Ştiinţa a învins cu 3-0, cu seturi câştigate la 18, 21 şi 18, într-un joc disputat cu întârziere faţă de programul iniţial. Campioanele se află pe locul secund, la două puncte de lidera Dinamo Romprest Bucureşti, dar au un meci mai puţin disputat, în timp ce mureşencele ocupă locul IV, cu mari şanse de a-l păstra până la finalul sezonului regulat. Duelul dintre cele două se va relua în dubla din sferturile Cupei României, când îşi vor disputa un loc în semifinale în jocurile din 26 februarie şi 5 martie, prima partidă fiind programată la Târgu-Mureş.