Locul IV la prima competiţie pentru micii karatişti Dragon Do Sport
  • 311 Vizualizări

Locul IV la prima competiţie pentru micii karatişti Dragon Do

Ediţia a XI-a a deja tradiţionalei competiţii de karate WKC Cupa „Mickey Mouse”, disputată la sfârşitul săptămânii în localitatea clujeană Floreşti a adus clubului Dragon-Do un număr de 19 medalii şi o clasare pe un onorabil loc IV în clasamentul pe echipe. Dintre cele 19 podiumuri, 8 au fost pe cea mai înaltă treaptă, 4 pe a doua şi 7 pe ultima. La startul competiţiei rezervată celor mai mici practicanţi ai acestui stil de arte marţiale s-au aliniat 361 de sportivi de la 21 de cluburi din ţară, dintre cele 54 afiliate la federaţia de specialitate. Lotul clubului Dragon Do a fost compus din zece sportivi, între 5 şi 12 ani, nouă dintre aceştia reuşind să cucerească medalii. Singurul care s-a întors fără medalie a fost „mezinul” echipei, Priţă Aris, care la cei doar 5 ani s-a prezentat la primul său concurs mai mult decât onorabil, încheind concursul fără emoţii. Tot la prima participare, după nici trei luni de pregătiri au fost Vlad Ştian şi Alexandra Suciu. Primul s-a întors cu o medalie de bronz la kata, băieţi 9-10 ani, iar colega sa a reuşit două asemena medalii la kata kihon şi shotokan al categoriei 7-8 ani.

Mai mulţi multipli medaliaţi

Dintre sportivii deja „consacraţi”, câţiva au reuşit să culeagă o adevărată salbă de medalii. Liderul echipei a fost Rareş Varga, care a cucerit 5 medalii, dintre care 3 de aur, una de argint şi una de bronz. El a câştigat la categoria 9-10 la kumite şi alte două locuri 1, alături de echipele de kata a băieţilor de la aceeaşi categorie de vârstă şi cu cea mixtă. Deşi a fost singurul nemedaliat la simplu, Ştefan Bunuş a obţinut două locuri I cu echipele de kata mixt, din care, alături de Varga a mai făcut parte Daria Ispas şi la kumite rotativ, unde se pot schimba luptătorii, pe lângă Varga l-a avut alături pe Darius Sztan. Tot pe echipe, cea a fetelor de la kata 11-12 ani, Maria Bunuş a ocupat primul loc alături de gemenele Kapusi Orsolya şi Kinga. Prima a obţinut la rândul ei o medalie de aur la simplu kumite şi un bronz la kata, iar sora ei s-a ales cu două locuri III, la kumite şi kata. Altă dublă medaliată cu aur a fost Maria Bunuş, care a cucerit, pe lângă medalia cu echipa şi una la simplu 11-12 ani, la kata. Ultimul, dar nu cel din urmă, unul dintre cei mai vechi componenţi ai clubului, Darius Sztan, pe lângă locul I cucerit cu echipa de kumite, a mai câştigat şi aurul la kumite simplu şi bronzul la kata. Un bilanţ mai mult decât satisfăcător pentru micul club care speră să aducă în viitorul apropiat şi alte trofeee. „După dezamăgirea de la Cupa Campionilor din decembrie, care poate fi pusă şi pe seama oboselii copiiilor, putem spune că am început foarte bine. Problema cea mai mare este că la această disciplină putem conta pe sportivi până la 14-15 ani. După această vârstă, majoritatea renunţă. Motivul este unul foarte simplu: lipsa sprijinului financiar. După Europenele de la Shefield, medaliata cu argint la senioare va primi cândva 616 lei de la federaţie, iar antrenorul derizoria sumă de 55 lei. Activăm până la acea vârstă cu sprijinul părinţilor şi ne bucurăm de marele ajutor acordat de consilierul Claudiu Maior, care ne oferă deseori sprijin cu transportul la diverse competiţii. La premierile din partea ministerului, suntem deocamdată doar pe listă”, a declarat cu multă dezamăgire preşedintele şi antrenorul clubului Dragon Do, Mihai Notar.