Schlier Zsuzsi, locul I la spadă Sport
  • 107 Vizualizări

Schlier Zsuzsi, locul I la spadă

Spadasina mureşeană a Clubului Sportiv Şcolar Târgu-Mureş Schlier Zsuzsa a ocupat primul loc la Cupa LPS “Petrache Trişcu”, competiţie disputată la sfârşitul săptămânii în sala de scrimă a Liceului “Petrache Trişcu” din Craiova. Cele două întreceri individuale de spadă pentru copii şi speranţe, Cupa LPS “Petrache Trişcu” şi Memorial “Mateiţă Leonard”, la fete şi băieţi au avut loc la patru categorii de vârstă şi au reunit la start peste 100 de sportivi de la 11 cluburi din întreaga ţară.  Eleva antrenorului Szabo Zoltan a câştigat întrecerea la spadă fete, categoria 14-15 ani. În finala de 8 s-au calificat alături de ea cinci spasasine de la trei cluburi din Bucureşti şi două de la LPS Craiova. Pe locul secund s-a clasat Mihaela Leonte, de la clubul Quarto Bucureşti, iar treapta a treia a podiumului a fost ocupată de Rebeca Dumitru, sportiva clubului UNEFS Bucureşti şi Christine Stancu (Quarto Bucureşti).