ASA încheie cantonamentul cu o victorie FC Municipal
  • 63 Vizualizări

ASA încheie cantonamentul cu o victorie

A doua victorie din 6 partide disputate în 10 zile

În ultimul joc al divizionarei secunde de fotbal ASA Târgu-Mureş în cadrul cantonamentului din Antalya, mureşenii au învins marţi cu 4-1 formaţia maghiară de primă ligă, Kaposvari Rakoczi, pregătită de Tibor Selymes. Golurile roş-albaştrilor au fost înscrise de Onicaş (min. 48), Bumba (57 şi 75) şi Verdeş (83). Kaposvar a marcat golul de onoare în minutul 66, din penalty, la 2-0 pentru ASA. Partida a fost dominată de către mureşeni, cu un joc bun, pe poartă, care a pus probleme adversarilor în repetate rânduri. Onicaş a deschis scorul şi a stabilit scorul primei reprize cu o lovitură de cap la centrarea din lovitura liberă executată de Voiculeţ. În partea a doua Bumba a majorat scorul, tot din lovitură liberă directă de la 20 de metri, trimisă în vinclu. La 2-1, tot Bumba a punctat după o acţiune personală încheiată cu un şut pe jos la colţul lung, iar Verdeş a stabilit scorul final la o acţiune prelungită în careul advers, în urma unei prime respingeri a portarului maghiar. În acest ultim joc Ioan Ovidiu Sabău a folosit următorii jucători:

Botoşer- Tomozei (’80-Hanca), Gugu, Onicaş, Szilagyi- Sepsi (’78-Heil), N’Doye- Bumba, Hora, Voiculeţ- Verdeş.

Ultimele repetiţii dinaintea startului

Bilanţul întâlnirilor din acest cantonament este de două victorii, două remize şi tot atâtea înfrângeri, golaveraj 14-13.Miercuri, echipa lui Sabău revine în România, după care jucătorii vor primi două zile de repaos. Până la începerea campionatului va mai susţine un ultim joc amical, pe teren propriu, cu Avântul Reghin, duminică, 23 februarie, de la ora 11. Campionatul se va relua în data de 1 martide, cu etapa a XV-a, în care ASA va disputa un joc foarte important, la Craiova, cu lidera CS Universitatea.