O nouă victorie greu conturată pentru campioni Sport
  • 38 Vizualizări

O nouă victorie greu conturată pentru campioni

Campioana ultimelor patru ediţii în Campionatul Naţional de futsal, City’us Târgu-Mureş a învins duminică pe teren propriu într-o partidă din etapa a XVII-a a Ligii I cu scorul de 10-8 formaţia Dunărea Călăraşi, ocupantă a locului VI. Pentru City’us au înscris Mimi Stoica, Gherman şi Tibi Moldovan câte o dublă, Nicuşan, Ignat, Csoma F şi Conde (autogol). Oaspeţii au punctat prin Tomescu, Ion (2), Petcu, Braşoveanu, Plugaru, Tenea şi Conde. Aşa cum ne-au obişnuit în ultima perioadă, mureşenii s-au mulţumit cu obţinerea celor trei puncte şi au practicat un joc pragmatic, apăsând pe acceleraţie doar atunci când a fost nevoie. Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul deja din minutul 2 şi au majorat diferenţa în minutul 6. Nicuşan a redus în minutul următor diferenţa, după care Mimi Stoica a egalat din 10 metri. Gherman şi-a adus echipa în avantaj în minutul 11 şi Stoica a transformat o nouă lovitură de la 10 metri în minutul 15. La 4-2, părea că mureşenii se vor desprinde decisiv, dar oaspeţii au restabilit egalitatea în următoarele două minute. În minutul 18, Ignat a stabilit scorul primei părţi şi se anunţa o repriză secundă încinsă.

Cu garda jos

Aşa a debutat partea a doua, după care a urmat o desprindere şi o revenire. Gherman a majorat din nou avantajul la două goluri în minutul 23, dar oaspeţii au punctat şi ei în minutul următor. În acelaşi minut, Csoma Feri înscrie şi el, după care mureşenii s-au distanţat cu alte trei goluri în doar două minute, un şut deviat şi o dublă a lui Moldovan, după două acţiuni cursive. Golul reuşit de Dunărea în minutul 30 părea doar un foc de paie, dar au urmat minute în care oaspeţii au avut mai mult iniţiativa. A venit golul de 10-7 al lui Tenea, călărăşenii au prins curaj şi au scos portarul în ultimele trei minute. Echipa lui Kacso Endre s-a mulţumit să se apere prudent, cu cinci faulturi comise şi să încerce să lovească în poarta goală. După două ratări la poarta oaspeţilor şi câteva parade ale portarului revenit în ultimul moment pe faza de apărare, Code a interceptat o minge în faţa porţii mureşenilor şi a stabilit scorul final. Fără a avea emoţii prea mari, City’us rămâne neînvinsă şi aşteaptă derbyul cu Autobergamo Fiat Deva, pentru stabilirea primului loc înaintea turneului play off, partidă care va avea loc peste două săptămâni, la Târgu-Mureş.