Home / Sport / Rezultate strânse, dar şi scoruri mari în Liga IV

Rezultate strânse, dar şi scoruri mari în Liga IV

În etapa a XX-a a seriei Mureş din Liga IV de fotbal primele şase clasate au obţinut victorii pe linie. Liderul din Valea Izvoarelor a înregistrat un scor fluviu, 10-3 pe teren propriu cu ultima clasată, Unirea Iclănzel Berghia, dar a primit trei goluri, după ce în primele 19 primise doar 4 şi nu mai reuşise nimeni să înscrie în poarta lor timp de 15 partide. Ultima dată au primit gol de la surprinzătoarea Viitorul Ungheni, care a obţinut chiar un punct în tur, scorul fiind 3-3. Tot echipa din Ungheni a oferit în această etapă o replică bună pe terenul urmăritoarei, CS Iernut, unde a cedat cu 3-1. Iernuţenii au reuşit în această etapă golul cu numărul 100, reuşit de Fekete Istvan, în minutul 3. Oaspeţii au egalat în minutul 38 prin Constantin Căluţ, Alin Timar şi-a readus echipa în avantaj în finalul primei reprize, după care, Fekete a realizat dubla, stabilind scorul final în minutul 53. La Ungheni se anunţă un joc atractiv în etapa viitoare, unde se deplasează liderul pentru a răzbuna punctele pierdute în tur pe teren propriu. Jocuri echilibrate s-au înregistrat la Ruşii Munţi, unde ASA 2 a obţinut o victorie la limită, 1-0. Tot greu a învins şi campioana ediţiei trecute, Mureşul Luduş, 2-1 la Gaz Metan Daneş. Singura remiză a etapei, una fără gol, a fost înregistrată între fostele vecine de clasament, Mureşul Nazna şi Avântul Miheşu de Câmpie, în timp ce Gaz Metan Târgu-Mureş s-a răzbunat pentru înfrângerea cu secunzii ASA-ului din etapa trecută cu un 8-0 în faţa firavei Arena Sighişoara. Ocupanta locului III, Lacul Ursu Mobila Sovata s-a impus surprinzător de greu în faţa Mureşului Cuci, cu doar 2-0 şi îşi menţine avantajul faţă de cele două târgumureşene aflate în urma lor.

Rezultatele etapei

ACS Miercurea Nirajului      – MSE 08 Târgu-Mureş                   5-1

Gaz Metan Târgu-Mureş       – Arena Sighişoara                           8-0

Înfrăţirea Valea Izvoarelor    – Unirea Iclănzel Berghia                10-3

CS Iernut                                – Viitorul Ungheni                           3-1

Mureşul Ruşii Munţi             – ASA 2 Târgu-Mureş            0-1

Mureşul Nazna                       – Avântul Miheşu de Câmpie 0-0

Lacul Ursu Sovata                 – Mureşul Cuci                                2-0

Gliga Companies Reghin      – ACS Sărmaşu                                3-0

Gaz Metan Daneş                   – Mureşul Luduş                             1-2