Ulciorul s-a spart pentru ASA FC Municipal
  • 64 Vizualizări

Ulciorul s-a spart pentru ASA

În etapa a XVIII-a a seriei a II-a din liga secundă de fotbal, ASA Târgu-Mureş a suferit sâmbătă prima înfrângere pe teren propriu din această ediţie, 0-1 cu FC Bihor Oradea. Unicul gol al partidei a fost înscris de Mintaş, în minutul 34. După un debut foarte bun în acest an, 2-1 în deplasare la CS U Craiova şi 4-1 pe teren propriu cu Minerul Motru, în ambele partide fiind conduşi la pauză cu 0-1, mureşenii n-au mai reuşit în următoarele două jocuri să întoarcă acelaşi rezultat înregistrat la pauză în toate cele patru partide. Al doilea eşec consecutiv a dus la demiterea antrenorului Ioan Ovidiu Sabău, lucru petrecut în ciuda faptului că mureşenii au rămas pe locul 3 în clasament şi conduc în continuare în cel provizoriu pentru play off. Jocul a fost dominat teritorial de gazde, dar şuturile lui Hora sau Ndoye au anunţat un portar al bihorenilor în zi de excepţie. Cei care au punctat au fost orădenii, prin Mintaş, care, nemarcat în careu a trimis la colţul lung centrarea din lovitură de la colţ executată de Mădălin Popa. Până la pauză, gazdele au alergat după golul egalizator, dar Sepsi şi Amauri nu au avut mai multă şansă. Hora a trimis în plasă în minutul 45 pasa oferită de Amauri după o cursă pe stânga a lui Ndoye, dar centralul târgoviştean Valentin Raţiu a anulat golul la semnalizarea asistentului băimărean Radu Despa, care a văzut poziţie de ofsaid.

Asediu la poarta unui Smaranda în zi bună

După pauză, mureşenii au asediat realmente poarta bihorenilor, dar portarul Mădălin Smaranda a fost de neînvins. Acesta s-a opus la şuturile lui Ndoye, Amauri, Hora, sau Voiculeţ şi a fost ocrotit de şansă când n-a reuşit să intervină. Scorul putea deveni 0-2 în minutul 70, când Florin Pop a scăpat singur pe contraatac, dar Botoşer a respins, iar Sorian a trimis pe lângă poartă, în minutul 76, când acelaşi Sorian a trimis de la 16 metri puţin alături, sau în minutele de prelungire, când bihorenii s-au complicat la o nouă acţiune pe contraatac. La poarta cealaltă, Smaranda s-a mai remarcat la şuturile lui Ndoye sau Voiculeţ şi a avut noroc în ultimul minut, când lovitura de cap a lui Amauri a trecut milimetric pe lângă bară. Centralul s-a mai “remarcat” şi el în minutul 90, când i-a acordat lui Ndoye un cartonaş galben la un fault evident asupra sa la colţul careului mare. Mingea parcă a refuzat să intre în poartă, ASA pierde în faţa unei echipe care a ştiut să-şi apere cu îndârjire avantajul obţinut, îşi păstrează şansele pentru promovare, dar situaţia în clasamentul play off se complică odată cu intrarea în calcule a unor echipe în faţa cărora au cedat puncte. Miercuri, mureşenii vor  avea de susţinut un joc foarte important, la CSM Râmnicu Vâlcea.

Au evoluat formaţiile:

ASA: Botoşer-Hanca, Gugu (’76 Al. Dan), Heil (’46 Huiban), Szilagyi, Ndoye, Sepsi, Băcilă (’66 Turcu), Voiculeţ, Amauri, Hora.

FC Bihor: Smaranda-Letan, Mintaş, Pascariu, Achim, Străuţ, M. Stancu, Fl. Pop, Mădălin Popa (’58 Sorian), Cigan (’69 Mihuţ), Hadăr (’46 R. Lukacs)

11. UTA Arad                        18 4   5 9   13-22            17

12. Minerul Motru                18 2   2 14 11-33              8