Campionii nu înving, dar rămân lideri Sport
  • 46 Vizualizări

Campionii nu înving, dar rămân lideri

Derby-ul Ligii 1 la futsal dintre City’us Târgu-Mureş şi Autobergamo Fiat Deva s-a încheiat din nou la egalitate, scor 6-6. După remiza din toamnă, când la Deva a fost 7-7, cele două au oferit marţi seara un nou spectacol de zile mari în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş. Jocul a avut de toate, goluri din poziţii imposibile, mari ratări, eliminări, tensiune şi o atmosferă cum nu s-a mai întâlnit în ultimii ani. Echipa campioană a început bine jocul, reuşind două goluri în primele 6 minute, prin Csoma Alpar şi Bogdan Covaci. Devenii au speculat imediat o neatenţie a defensivei mureşene şi un fost component al echipei lui Kacso Endre, Robert Lupu a redus diferenţa. Ratările târgumureşenilor li s-au adăugat paradele portarului Iancu, şi el fost la City’us. Un alt fost component al campioanei, Florin Robert Matei a egalat în minutul 13, după o lovitură de colţ. După o mare ratare a lui Ignat, Florin Matei îşi aduce echipa în avantaj, iar căpitanul mureşenilor, Nicuşan stabileşte scorul la pauză.

Spectacol pe toată durata partidei

Repriza a doua a început din nou foarte bine pentru City’us, care a trecut în avantaj printr-un gol spectaculos înscris din unghi de Mimi Stoica. O nouă neatenţie în defensiva mureşenilor i-a dat în minutul 26 ocazia lui Lupu să înscrie cu capul din lovitură de colţ. Un moment foarte important a fost acela în care jucătorul oaspeţilor, Moţ a văzut cartonaşul roşu pentru un fault dur la Csoma Ferenc. În superioritate, City’us nu reuşeşte să înscrie. A venit minutul 32, când portarul Iancu este eliminat pentru oprirea mingii cu mâna în afara semicercului. Gherman execută perfect şi mureşenii au 5-4, dar pentru foarte puţin timp. Eliminarea este anulată în urma înscrierii golului şi, în euforia trecerii în avantaj mureşenii primesc imediat un gol, înscris cu mult noroc de Ţiglar. Finalul a fost asemănător partidei din tur. City’us are 5 faulturi în repriza secundă şi în minutul 38, acelaşi Florin Matei scoate un 10 metri şi tot el transformă pentru 5-6. City’us riscă totul, joacă cu Al-Ioani în locul portarului şi egalează în minutul 39 prin Csoma Ferenc. Egalul avantajează echipa campioană, deoarece în caz de egalitate de puncte la finalul sezonului regulat, criteriul de departajare este cel al meciurilor directe, iar golul în plus înscris de mureşeni la Deva este în avantajul lor. Pentru a rămâne pe această poziţie, City’us trebuie să învingă la Galaţi şi acasă cu FK Odorheiu Secuiesc.

La City’us a evoluat formaţia: Juverdeanu- Al-Ioani, Gherman, Stoica, Ignat, Csoma A, Csoma F, Covaci, Nicuşan, Raymond Daniel.

Clasamentul

1. City’us                                 18    16    2     0    142 –   61         50

2. Autobergamo Deva             17    15    2     0    127 –   43         47

3. FK Odorheiu Secuiesc       18    14    2     2    138 –   50         44

4. Spicom Sf. Gheorghe          17      9    3     5      79 –   52         30

5. United Galaţi                       17    10    0     7      77 –   70         30

6. Dunărea Călăraşi                17      5    3     9      57 –   71         18

7. CSMS Iaşi                           17      5    0   12      65 –   84         15

8. Progresul Focşani               17      4    1   12      47 – 104         13

9. KSE Târgu Secuiesc           18      4    0   14      41 – 114         12

10. Sportis Târgovişte              17      3    2   12      61 – 117         11

11. CFF Clujana Cluj               17      2    1   14      52 – 120           7