Dacian Costea continuă supremaţia mureşenilor la prăjină Sport
  • 555 Vizualizări

Dacian Costea continuă supremaţia mureşenilor la prăjină

Atletul Liceului cu Program Sportiv din Târgu-Mureş Dacian Costea a câştigat la sfârşitul săptămânii proba de săritură cu prăjina din cadrul Campionatelor Naţionale rezervate categoriilor Copii I, II şi III, disputate la Bucureşti. Elev în clasa a V-a la Gimnaziul „Bernady György” din Târgu-Mureş (Generală 2), atletul antrenorului Szabo Ferenc a câştigat proba categoriei Copii II cu un rezultat de 2, 40 m. Acest rezultat confirmă aşteptările profesorului său, care îl pregăteşte din clasa a II-a şi l-a considerat dintotdeauna un mare talent şi un copil deosebit, cu rezultate bune la învăţătură şi foarte ambiţios. „Dacian este un copil deosebit, cu 9,50 la învăţătură, foarte ambiţios în tot ceea ce face şi îl văd un viitor recordmen, aşa cum am spus de mai multe ori. A câştigat proba la categoria Copii II, în care va concura şi anul viitor, an în care cred cu toată tăria că va reuşi să doboare recordul”, a declarat antrenorul lui Dacian, Szabo Ferenc. Micul sportiv mureşean provine dintr-o familie de foşti sportivi, mama sa fiind la rândul ei fostă atletă.

Recorduri personale şi patru finalişti

Lotul mureşean a fost compus din 13 sportivi. Dintre aceştia, toţi au obţinut recorduri personale în cadrul Naţionalelor, iar patru dintre ei s-au calificat în finale. Atletismul mureşean, una din cele mai populare discipline olimpice, probabil cea mai populară, cu foarte puţine cluburi rămase în toată ţara, se zbate pentru supravieţuire datorită unui grup de antrenori inimoşi, conduşi de decanul Baczo Ladislau şi îşi dovedeşte încă o dată supremaţia săritorilor cu prăjina la nivel naţional, prin marea speranţă Dacian Costea. Ceilalţi finalişti ai competiţiei la care au participat peste 1000 de sportivi au fost: Natalia Stoica (lungime), Lörincz Norbert (lungime), Balázs Norbert (50 metri plat), iar Darius Făgăraş (60 metri garduri), cu al treilea timp, a fost descalificat fără a se cunoaşte motivul.