FOTO. Victorie la scor în derby-ul Ligii IV Uncategorized
  • 135 Vizualizări

FOTO. Victorie la scor în derby-ul Ligii IV

În etapa a XXV-a a Ligii a IV-a de fotbal, seria Mureş, la Iernut s-a disputat sâmbătă mult aşteptatul derby dintre primele două clasate, CS Iernut şi Înfrăţirea Valea Izvoarelor. Contrar tuturor aşteptărilor, gazdele s-au impus cu un foarte categoric 6-1 şi s-au desprins în fruntea clasamentului. Surpriza o reprezintă nu atât victoria iernuţenilor, ci mai degrabă proporţiile scorului şi faptul că toate golurile au fost înscrise în repriza a doua. A fost o primă repriză relativ echilibrată. Gazdele au irosit câteva bune situaţii, complicându-se în careul advers, au trimis şi în transversală şi în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Oaspeţii au echilibrat jocul, dar nu au reuşit decât să expedieze câteva şuturi care au trecut departe de poartă.

Tăvălugul, pornit după pauză

Imediat după reluare, iernuţenii au înscris un nou gol anulat pe motiv de ofsaid. La şutul lui Horaţiu Moldovan respins de Cseke a surprins doi jucători la care s-a reactivat poziţia din momentul şutului. Dezamăgirea gazdelor a fost de scurtă durată, deoarece la doar două minute au obţinut un penalty contestat, transformat de Fekete. După alte două minute, antrenorul-jucător H. Moldovan execută impecabil o lovitură liberă de la 16 metri şi în mai puţin de 15 minute din partea a doua scorul a devenit 3-0. Dominarea noului lider a continuat şi în numai cinci minute Meruţiu a realizat o dublă care a dus scorul la un neaşteptat 5-0. Echipa care a dominat o bună parte a campionatului a avut o tresărire de orgoliu şi a reuşit golul de onoare, cu un vole spectaculos expediat de Zsigmond, dar Iernutul a replicat imediat prin Balea, refăcând diferenţa. În ciuda timpului mai puţin favorabil, stadionul „Cornel Orza” a fost luat cu asalt de suporteri, cu galerii pentru ambele echipe şi cu cei doi primari, Ioan Nicoară şi Simon Istvan prezenţi la derby. „Am făcut un pas important spre promovare, ne rămâne să ne continuăm acest drum şi să ne susţinem echipa”, a afirmat edilul Iernutului.

Au înscris: Fekete (min.49-penalty), H. Moldovan (51), Roman (57), Meruţiu (64 şi 69) şi Balea (81), respectiv Zigmond (80).

Au evoluat formaţiile:

CS Iernut: Ştef- Timar, Bilcă, Balea, Fekete, Halmaciu (Trenchea ’74). H. Moldovan, Roman (Gilyen ’86), Stoica, Meruţiu (Veliche ’70), Cheţan (Teban ’60).

Înfrăţirea: Cseke- Szanto, Boitoş, Miclea, Pereş, Şoţan (Bartok ’75), Janosi (Todescu ’15), Zsigmond, Dudas, Bidi (Muscă ’75), Toth (Suciu ’86).

Asaltul codaşelor

Cu 9 etape înainte de final, în plutonul fruntaş s-au format câteva „perechi”. Primele două clasate sunt deja desprinse şi învinsa de sâmbătă mai poate spera în în eventualii paşi greşiţi ai liderului. Pe podium a urcat ASA2, dar Lacul Ursu Mobila Sovata are de disputat restanţa cu Sărmaşu. La 6 puncte se află Gaz Metan, talonată de Mureşul Luduş, fostele fruntaşe ale ediţiilor trecute, care s-au împiedicat în această etapă la Ungheni şi pe teren propriu cu ACS Miercurea Nirajului. Echipa din Berghia, o lungă perioadă pe ultimul loc a obţinut a treia victorie, iar Gaz Metan Daneş a obţinut şi ea alte trei puncte, ambele cu echipe aflate mai mereu în prima jumătate a clasamentului.

ACS Miercurea Nirajului      – Gliga Companies Reghin    3-1

CS Iernut                                – Înfrăţirea Valea Izv.             6-1