Home / Sport / Liderul Ligii IV, specialista desprinderii în repriza a doua

Liderul Ligii IV, specialista desprinderii în repriza a doua

Distribuie

Etapa a XXIX-a din Seria Mureş a Ligii IV de fotbal, aşa cum se prevedea din program a fost una calmă, care nu a adus schimbări în configuraţia clasamentului, cu doar un schimb de locuri între Viitorul Ungheni şi Gliga Companies Reghin, în urma disputării uneia dintre restanţele celor din Ungheni.

Cu puţine excepţii, partidele au fost echilibrate şi în multe dintre jocuri soarta s-a decis după pauză. Acest lucru este valabil îndeosebi pentru primele două clasate, care au obţinut victoria în repriza secundă, după ce la pauză se aflau la egalitate cu adversarele. Liderul CS Iernut, la fel ca şi în derby-ul cu a doua clasată, s-a descătuşat în partea doua a întâlnirii cu Gaz Metan Târgu-Mureş, cu 4 goluri înscrise după pauză, după ce în prima parte scorul era 1-1.

Mai surprinzătoare a fost victoria cu 5-2 a celor de la Valea Izvoarelor, care au avut un adversar mai slab cotat în cei de la Mureşul Nazna, care au rezistat în prima repriză cu un 2-2, primind trei goluri în repriza a doua. Un meci care se anunţa interesant a stabilit recordul etapei la goluri înscrise, cel dintre ACS Miercurea Nirajului şi Mureşul Ruşii Munţi, încheiat 7-4 în favoarea gazdelor. Din aceeaşi categorie au făcut parte şi meciurile dintre Viitorul Ungheni şi Avântul Miheşu de Câmpie, care a înregistrat singura remiză a etapei, scor 2-2, sau cel de la Luduş, unde Mureşul a cedat la limită, 0-1 cu ASA 2 Târgu-Mureş. În celelalte partide, toate echilibrate şi prin prisma locurilor ocupate în clasament, s-au impus echipele oaspete, în fiecare mai bine clasate, cu o excepţie. Aceasta poate fi trecută chiar la categoria surprize, mai ales prin diferenţa de tabelă şi s-a înregistrat la Daneş, unde ACS Sărmaşu a cedat cu 4-1 în faţa Gaz Metanului din localitate.

Marţi şi miercuri, Cupa României

Marţi şi miercuri se dispută partidele din “optimile de finală” ale fazei judeţene din cadrul Cupei României. Cea dintre Arena Sighişoara şi ASA 2 Târgu-Mureş se va disputa marţi, 6 mai, ora 18.00, iar celelalte şapte miercuri, 7 mai, de la aceeaşi oră. Partidele vor avea loc într-o singură manşă, pe terenul echipei mai slab clasate. Acestea sunt:

Mureşul Nazna – Gaz Metan Târgu-Mureş

Viitorul Ungheni – CS Iernut

Atletico Bălăuşeri- Înfrăţirea Valea Izvoarelor

FCM Târnăveni – Avântul Miheşu de Câmpie

Înfrăţirea Hărănglab – Mureşul Cuci

Zorile Luieriu – ACS Miercurea Nirajului

Gliga Companies Reghin – Mureşul Ruşii Munţi.

Cinci docufiction despre căderea și ridicare din abuzul de droguri

Sticker/Cine sunt eu? – o parabolă a pierderii identității din cauza drogurilor

”Dealerul morții”, evadare din ”infernul drogurilor”

Clean-up. Curajul Mădălinei

Povestea lui Mircea

Povestea Melaniei, nevoia de iubire şi atenţie satisfăcută cu droguri

CSU Târgu Mureș: Rezultate bune la ciclism

Distribuie În ziua a treia a competiției de ciclism Serbia Epic Series, sportivul Patrick Pescaru …

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.