FOTO. Un singur punct pentru ASA, dar tot lideri FC Municipal
  • 50 Vizualizări

FOTO. Un singur punct pentru ASA, dar tot lideri

IMG_2928ASA Târgu-Mureș a remizat duminică seara pe teren prpriu, 0-0 cu CS U Craiova, în partida din etapa a IV-a a Ligii I de fotbal. Este al doilea rezultat de egalitate fără gol pe teren propriu înregistrat de echipa lui Vasile Miriuță, care a înscris o singură dată în cele trei partide disputate pe stadionul Trans Sil, 1-0 în etapa a doua cu Concordia Chiajna.
Prima repriză a avut puține faze de poartă, cu perioade de dominare care au alternat. Primul care a încercat poarta a fost Bawab, în minutul 8, dar Stăncioiu a fost atent. În minutul 12 mureșenii au fost aproape de gol, la cornerul executat de Brandan, dar Gonzales n-a reușit să reia precis din 6 metri. După alte 10 minute același Brandan a centrat și a venit rândul lui Jazvic să reia peste. Până la pauză tot Bawab a fost cel care l-a mai încercat pe Stăncioiu, dar la vestiare s-a intrat fără gol.

Final palpitant, cu ocazii la ambele porți
În partea a doua a partidei ASA a dominat categoric la capitolul posesie, în timp ce craiovenii s-au retras în apărare și au încercat fără șansă să iasă pe contraatac. În minutul 50 o nouă centrare a lui Brandan este deviată cu capul de Costa, dar mingea trece puțin lângă, la fel ca și după 10 minute, când a interceptat pasa spre Bălgrădean, după care Pedro a șutat imprecis de la distanță. Oltenii au replicat abia în ultimele 20 de minute, cu două șuturi de la distanță expediate de Ferfelea și Zlatinski, ambele peste poartă. Al doilea a trimis pe poartă în minutul 78 din lovitură liberă, dar Stăncioiu a reținut. Ultimele minute au fost electrizante. Cu 5 minute înainte de final, Jazvic a trimis de la 20 metri putenic spre vinclu dar, în zi de grație, Bălgrădean a scor în corner. În primul minut al prelungirilor, acesta mai salvează la voleul lui Ndoye, după care, pe contraatac Bancu este blocat de Stăncioiu, după care Zlatinski a trimis imprecis. Partida s-a încheiat cu o nouă ocazie a mureșenilor, dar Bălgrădean s-a remarcat din nou la șutul lui Costa.
Deși au cedat din nou două puncte acasă și se află la un -1 în „clasamentul adevărului”, mureșenii ocupă în continuare prima poziție după patru runde disputate, în timp ce doljenii abțin abia al doilea punct, cu un singur gol înscris în patru etape. Pentru ASA urmează două sptămâni foarte intense, cu jocuri la Saint Etienne, Constanța, cu ACS Poli Timișoara și la Steaua.
ASA: Stăncioiu- Velayos, Ivan Gonzalez, Bejan, Balic, Luis Pedro (69 Hanca), Gorobsov, Brandan (71 Ndoye), Jazvic, Axente (46 Manolov), Ramiro Costa
CSU Craiova: Bălgrădean– Tîrnăcop (56 Zlatinski), Popov, Acka, Vătăjelu, Herghelegiu, Kay, Mateiu, Ferfelea (86 Bancu), Nuno Rocha, Bawab (62 Madson)