Trei medalii pentru mureșeni la Naționalele de canotaj Sport
  • 363 Vizualizări

Trei medalii pentru mureșeni la Naționalele de canotaj

canotajCanotorii Clubului Sportiv Mureșul Târgu-Mureș au obținut două medalii de argint și una de bronz în cadrul Campionatului Național de Canotaj pentru juniori, disputat în perioada 17-19 august la Baza nautică Dorobanț din Iași. La competiție au participat peste 300 de sportivi, de la 20 de cluburi din țară, având printre invitați la festivitatea de deschidere pe secretarul general al federației de specialitate, Sandu Pop, antrenorul federal, Dorin Alupei și președintele Federației Române de Canotaj, Elisabeta Lipă. Clubul târgumureșean a fost prezent cu un număr de 13 sportivi, la juniori I, II și III, unii începători. Cele două medalii de argint au fost cucerire de către Constantin Cristian Hârgău, în proba de simplu a juniorilor I, medaliat în această lună tot cu argint la Mondialele din Brazilia și de echipajul de 4+1. Componența acestui echipaj a fost: Viorel Daniel Iclănzan, Cseh Csaba, Bogdan Alex Pavel, Constantin Cristian Hârgău, dublu medaliat cu argint și cârmaciul Paul Covrig. Pentru lotul antrenoarei Claudia Balint, medalia de bronz a fost câștigată de Szasz Timea Izabella, la simplu junioare, iar colegul său, Tarcza Zarug Mark a fost și el aproape de podium, clasat pe locul IV în proba de simplu a băieților.