ASA-Astra Giurgiu, sâmbătă, ora 20.30 FC Municipal
  • 127 Vizualizări

ASA-Astra Giurgiu, sâmbătă, ora 20.30

asaÎn etapa a XV-a a Ligii I de fotbal, a doua a returului, ASA Târgu-Mureș întâlnește sâmbătă, 24 octombrie, ora 20.30, pe teren porpriu, liderul la zi, Astra Giurgiu. Oaspeții au debutat cu o victorie în retur în deplasarea de la Chiajna, 2-0 cu Concordia, formație care în urmă cu o săptămână elimina formația mureșeană din „sferturile” Cupei Ligii. Giurgiuvenii și-au luat astfel revanșa pentru remiza de pe teren propriu din tur, când au încheiat 1-1 și vin la Târgu-Mureș tot pentru o revanșă, după acel memorabil 5-1 reușit de ASA pe terenul Astrei. Echipa lui Marius Șumudică se află la adăpostul celor 4 puncte avantaj față de locul secund și are asigurată poziția de lider, indiferent de rezultatul de sâmbătă, în timp de ASA are nevoie de puncte pentru a rămâne pe locurile care asigură calificarea în play-off. Pentru antrenorul Cristiano Bergodi este al cincilea joc pe banca ASA, un test dificil, după ce în primele patru întâlniri au reușit doar două rezultate de egalitate și au pierdut două meciuri la limită. În primul, la Chiajna a fost 1-0 pentru gazde, dar mureșenii au trimis în propria poartă, iar în prima etapă din retur au primit două goluri de la Dinamo, ambele din faze controversate.

Puncte comune, cu plusuri și minusuri
Mai asemănări între adversarele de pe Trans Sil din această etapă. Prima este una în sens negativ, ambele fiind pasibile de depunctări cauzate de datorii ale cluburilor, restul sunt legate de palmaresul din ultimii cinci ani. Sunt ultimele învingătoare ale Stelei în Supercupă, totodată ultimele învinse ale edițiilor de campionat, în fața aceleiași echipe. Astra este vicecampioana ediției încheiate în 2014 și a câștigat Cupa României la lovituri de departajare și Supercupa, iar ASA a reușit același lucru în vara acestui an în campionat, cu Supercupa câștigată după 90 de minute.

Bilanț favorabil mureșenilor
Cele 7 meciuri directe de până acum au avut fiecare o desfășurare aparte. În primele două ediții în Liga I ale mureșenilor, Astra evolua la Ploieşti. În etapa a XII-a din 2010, pe terenul prahovenilor la acea dată a fost 0-0, iar în retur mureşenii învingeau cu 1-0. Cele două au încheiat la mijlocul clasamentului, la egalitate de puncte, 45. În ediţia următoare Astra a încheiat pe 12, iar mureșenii au retrogradat. Întâlnirile directe au fost favorabile din nou FCM-ului la acea dată, cu acelaşi bilanţ, o victorie şi un egal, dar obținute diferit. În etapa a VI-a, pe Trans-Sil a fost 2-2, într-un joc cu peste 10 minute de prelungiri, cauzate de grava accidentare a lui Astafei. Astra egala la 2 în mintul 100 !, prin Ousmane Ndoye, golgheterul ASA-ului în ediția trecută, după ce un alt „veteran”, Ilyes făcea 2-1 în minutul 92. FCM a învins clar cu 2-0 în returul de la Ploieşti, dar la final ei părăseau prima scenă, iar adversarii Ploieştiul. La revenirea în Liga I, după doi ani, acum ca ASA, echipa mureșeană a încheiat din nou la egalitate pe teren propriu, 0-0 în penultima etapă din tur și a cedat pentru prima dată în fața Astrei, 1-3 în retur. A fost partida care a oferit Stelei titlul, chiar dacă ASA îl putea cuceri în ultimele minute ale partidei cu deja retrogradata Oțelul Galați din ultima rundă. Și-au luat însă o revanșă în a doua etapă din turul actualei ediții. Acel 5-1 reușit de mureșeni la Giurgiu a „trezit” în schimb echipa de la Dunăre. De la acel joc, Astra a mai înregistrat un singur eșec, tot pe teren propriu, 1-2 cu Pandurii Târgu-Jiu, echipă care a adus și schimbarea tehnicianului de la cârma ASA. Echipa lui „Șumi” conduce în clasament și vine pe Mureș să-și ia revanșa pentru umilitoarea înfrângere din tur, peste care se pare că a trecut foarte repede.
Bilanțul general al întâlnirilor este așadar de 3 victorii mureșene, dintre care 2 în deplasare, 3 rezultate de egalitate, cu două pe teren propriu și acea victorie a „astralilor” care i-a privat pe roș-albaștri de cucerirea titlului.