City’us învinge un adversar incomod Sport
  • 95 Vizualizări

City’us învinge un adversar incomod

futsalÎn etapa a X-a a Ligii 1, City’us Târgu-Mureș a învins sâmbătă pe teren propriu cu scorul de 3-1 formația Sepsi Sfântu Gheorghe. Golurile mureșenilor au fost înscrise de Mimi Stoica
(min. 11), Paulo Ferreira (min. 18) și Gherman (min. 25), în timp ce pentru oaspeți croatul Petrovic a deschis scorul în minutul 5. După înfrângerea suferită tot pe teren propriu marți în fața liderului Autobergamo Deva, pentru refacerea moralului și menținerea în plasa devenilor, City’us avea neapărată nevoie de victorie în partida cu covăsnenii. Formația lui Kacso Endre a început neconvingător jocul și a fost surprinsă de o acțiune a oaspeților, care au reușit să
deschidă scorul în minutul 5, prin Petrovic, cu un șut de la peste 10 metri. Echipa din Sfântu Gheorghe s-a dovedit în continuare un adversar incomod și, pe fondul dominării mureșenilor care încercau să revină pe tabelă, a mai avut câteva șanse de a înscrie, dar Cătinean a fost de fiecare dată la post. Egalarea a fost reușită în minutul 11, când Dumitru Mimi Stoica a trimis mingea în colțul porții. City’us a reușit până la pauză să treacă în avantaj, după ce Paulo Ferreira a finalizat o acțiune prelungită de atac și se anunța o repriză secundă la fel de dificilă.
Multă prudență la reluare
În minutul 5 al reprizei sucunde, Cosmin Gherman a dublat avantajul gazdelor cu un șut puternic și plasat, după care târgumureșenii s-au mulțumit cu o posesie prelungită și conservarea rezultatului, dar și pentru a evita periculoasele contraatacuri ale oaspeților, precum și
faulturile și cartonașele galbene care puteau aduce suspendări. Astfel, oaspeții nu s-au mai apropiat periculos de poarta apărată de Carlao.
Cu această victorie, City’us ajunge la puncte 21 de puncte dar vor avea o adevărată serie de foc, cu 3 jocuri în deplasare. Prima este partida restanță din etapa a III-a, joi, 12 noiembrie, când vor avea de înfruntat Informatica Timișoara, formație care a reușit până acum doar victorii, după care, City’us va evolua în data de 16 noiembrie la Târgu Secuiesc, în etapa a XI-a și în 18 noiembrie, la Călărași, restanță