Duel al „roș-albastrelor din surghiun” FC Municipal
  • 82 Vizualizări

Duel al „roș-albastrelor din surghiun”

IMG_4712În etapa a XX-a a Ligii I de fotbal, ASA Târgu-Mureș întâlnește miercuri, 2 decembrie, de la ora 20.30, pe Cluj Arena din Cluj Napoca, formația Steaua București. Ambele echipe și-au păstrat locurile de play-off, deși au părăsit învinse terenul în etapa trecută. ASA a cedat cu 0-2 pe terenul ACS Poli Timișoara, iar campionii au pierdut partida considerată pe teren propriu, dar disputată la Pitești, 0-1 în fața liderului Astra Giurgiu. Cele două își dispută deocamdată toate meciurile pe terenuri străine, neavând avizul pentru cele proprii, în cazul ASA, Arena Națională în cazul Stelei.
Schimbări pe ambele bănci tehnice?
După eșecul din Trivale, tehnicianul Mirel Rădoi a părăsit banca bucureștenilor, preluată de Dumitru Dumitriu. La ASA, Cristiano Bergodi și-a manifestat la rândul său intenția de a părăsi echipa. Diverse surse anunță o înțelegere a ASA cu Mihai Teja, care a antrenat în ultimul an formațiile Universitatea Cluj, Dinamo, selecționata de tineret a României și din nou Universitatea Cluj. Acest lucru nu a fost deocamdată confirmat de către conducerea clubului mureșean, care îl va avea tot pe Bergodi împotriva Stelei.

Duel înclinat în favoarea mureșenilor
Cele două echipe roș-albastre și-au disputat titlul de campioană până în ultimele minute ale ediției precedente. ASA a fost singura echipă care a obținut toate cele 6 puncte în confruntările cu cea care avea să câștige al 26-lea titlu. Mureșenii obțineau a treia victorie consecutivă cu 1-0, după patru victorii tot consecutive ale bucureștenilor, dintre care una în Cupa României. A fost de două ori 1-0 în campionat, scor repetat și în Supercupă, când au egalat scorul general. A venit și prima remiză. Aceasta a fost reușită în turul ediției actuale, pe Național Arena, când Adi Popa a deschis scorul pentru campioni în minutul 32, iar Jazvic a egalat în minutul 54. Mureșenii au dominat partea a doua și puteau obține mai mult, dar s-au mulțumit să nu piardă jocul pe care steliștii și-l doreau o revanșă după cedarea Supercupei, singurul trofeu ratat al ediției.
Pentru jocul de pe Cluj Arena, ambele echipe au câteva absențe. În ceea ce-i privește pe mureșeni, doar victoria le-ar garanta rămânerea pe locurile de play-off. Nici în caz de remiză sau eșec nu ar coborî decât la o victorie a ieșenilor la Dinamo. Nu au niciun jucător suspendat, dar sunt șase jucători pasibili de suspendare pentru meciul din etapa viitoare, pe stadionul Dinamo, cu FC Voluntari. Pawel Golanski, Ionuț Balaur, Pablo Brandan, Javier Velayos, Ramiro Costa și Romario Kortzorg au cu câte 3 cartonașe galbene.