Home / Sport / BC Sirius se impune în derby. Victorie cu U Cluj

BC Sirius se impune în derby. Victorie cu U Cluj

srirusÎn derby-ul seriei I a Ligii I de baschet feminin, etapa a IV-a a campionatului, BC Sirius Târgu-Mureș a învins duminică în partida disputată în sala de sport a Universității „Petru Maior” din Târgu-Mureș, formația CS Universitatea Cluj-Napoca cu scorul de 59-57 (20-15, 16-9, 14-19, 9-14). Cele două formații erau singurele neînvinse, dar prima poziție era ocupată de echipa clujeană, care a susținut o partidă în devans. Echipa mureșeană, pregătită de antrenorul Steff Zakarias a câștigat cu emoții o partidă în care a decis în primul rând dăruirea. După un prim sfert echilibrat, mureșencele s-au desprins în finalul acestuia, după care în al doilea au mărit duferența. La jumătatea sferului secund au reușit să depășească pentru prima dată granița celor 10 puncte, 31-18 la intrarea în ultimele 3 minute, dar clujencele au revenit la doar 5. Coșul de 3 puncte reușit pe sirena dinaintea pauzei de căpitanul Janina Simionca a refăcut diferența și mureșencele aveau 12 puncte, după o primă repriză în care dorința de victorie a fost mult mai evidentă. O altă problemă care trebuia suplinită, aveau o „bancă scurtă” din cauza accidentărilor.

Cădere și revenire, final dramatic
După 36-24 la pauza mare, clujencele au început partea a doua cu o viteză în plus. Mureșencelor nu le-a ieșit mai nimic în primele 6 minute și nici nu le-a intrat nicio minge în coș. În această perioadă oaspetele au reușit un run de 16-0, îndeosebi cu recuperări transfrmate pe contraatac sau aruncări de la distanță. Finalul sfertului a aparținut din nou gazdelor, care au revenit și au intrat la ultima pauză cu 50-43. A urmat un ultim sfert deosebit de tensionat, cu puține realizări. După 3 minute din ultimul act scorul a devenit egal 52, iar la intrarea în ultimele două minute era 55-55. Așadar, în cinci minute cu câte doar 3 puncte. Mureșencele au trecut în avantaj de un coș, dar la intrarea în ultimul minut era din nou egal, la 57. După o liberă transformată, cu 6,8 secunde rămase, Sirius avea avantaj de un singur punct și a obținut alte două libere. Schema a fost eficientă, cu fault rapid al oasoetelor la aceeași Simionca, dar aceasta a transformat doar una și mai erau 5 secunde. Time-outul cerut de echipa clujeană a dus mingea în terenul mureșencelor, dar au reușit să apere o victorie care le instalează în fruntea clasamentului și vor mai susține în acest an un ultim meci, peste două săptămâni, la Oradea, cu formația Universitatea CSM din localitate, o altă echipă cu drept de promovare, dar cu evoluție slabă, fără nicio victorie.
La BC Sirius au evoluat: Alina Pop, Janina Simionca, Parajdi Tékla, Bartha Borbála, Antonia Radu, Balogh Adrea, Gombos Andrea, Andreea Feiseș, Pálfi Tünde.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.