Liga I de fotbal trage cortina FC Municipal
  • 97 Vizualizări

Liga I de fotbal trage cortina

asaDupă 22 de etape disputate în Liga I de fotbal, de vineri până luni se dispută ultima etapă din acest an, rămânând ca în luna februarie să se dispute ultimele trei runde ale sezonului regulat, urmate de turneele play-off și play-out. Punctele se vor înjumătăți, cu rotunjire în plus, astfel încât decalajele de 6 puncte de exemplu să poată fi recuperate doar cu un singur meci direct între cele în cauză. Cele șase formații care vor participa în primul vor scăpa de grijile retrogradării, urmând să lupte, sau nu, pentru participarea în cupele europene. ASA Târgu-Mureș va evolua în această ultimă etapă din 2015 pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, unde va întâlni formația locală Petrolul. Mureșenii, cu puțină șansă, se mențin pe locul 6, la 3 puncte de CSMS Iași, față de care au și avantajul întâlnirilor directe, cu o victorie și un rezultat de egalitate și la 5 de CS U Craiova, care nu a reușit să profite de pașii greșiți a roș-albaștrilor. Prahovenii, după ce în sezoanele precedente au luptat pentru locurile pe podium se află în această ediție într-o poziție deloc de invidiat. Petrolul ocupă ultima poziție a clasamentului și nici în eventualitatea în care ar reprimi cele 6 puncte de penalizare nu și-ar îmbunătăți situația.

Avantaj al oaspeților în confruntările directe
Deși niciuna din cele două formații nu a avut un parcurs bun în această ediție, mureșenii par favoriți în jocul de la Ploiești. Acestea, în ciuda faptului că bilanțul nu le este favorabil nici în întâlnirile directe, referindu-ne la noile echipe ASA și Petrolul. În „noua eră”, cele două s-au întâlnit de 6 ori. Petrolul a obținut 3 victorii iar ASA 2, o singură partidă încheindu-se la egalitate. În cele cinci partide încheiate cu victorii, 3 au fost obținute de echipele aflate în deplasare, iar gazdele s-au impus doar de două ori.
Prima confruntare a avut loc în sezonul 2011-2012. Mureșenii, FC Municipal la acea vreme a câștigat partida din deplasare cu 1-0, dar au cedat în etapa a XXXI-a pe teren propriu cu 1-2, eșec care le-a adus practic retrogradarea.
La revenirea în Liga I, prima întâlnire din ediția trecută a fost câștigată din nou de ploieșteni, dar pe teren propriu de data aceasta, scor 2-0 în jocul din tur. A urmat o nouă victorie prahoveană la Târgu-Mureș, cu un gol reușit în ultimele minute, care a dus eliminarea ASA din „sferturile” Cupei României, primul meci pierdut pe teren propriu din sezon. În partida din returul campionatului, ASA a întrerupt invincibilitatea Petrolului în partidele din deplasare abia în etapa a XXXII-a. Partida era una de podium, cu mureșenii având locul 2 deja asigurat. Unicul gol a venit spre finalul meciului (minutul 86), unul superb reușit de Claudiu Voiculeț, care a menținut ASA în fotoliul de lider. Aflată în insolvență, Petrolul a alunecat apoi până pe locul 6, iar ASA a cedat titlul în ultimele minute ale campionatului.
Singura remiză s-a consemnat în turul ediției actuale, un joc care a început și s-a încheiat prost pentru ASA. Petrolul se prezenta cu o singură victorie în 9 etape, dar a deschis scorul în minutul 9, dintr-un penalty transformat de Ropotan. Balaur a egalat în minutul 68, dar Mureșan a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90. De la acel meci, ASA a mai obținut doar 3 victorii, a pierdut de tot atâtea ori și au încheiat la egalitate alte 6 jocuri, fiind „liderii remizelor”, în timp ce gazdele de duminică au mai obținut doar 6 puncte în 12 meciuri.

Fără antrenor pe bancă
Acest ultim meci are o încărcătură suplimentară pentru mureșeni. Cristiano Bergodi a părăsit echipa, care va fi condusă de căpitanul Babriel Mureșan și Pablo Brandan, ambii indisponibil pentru acest joc. Acestora li se adaugă alți accidentați, Ndoye și Voiculeț, iar Kortzog este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene