„Tigrii” tremură din nou la final, dar înving BC Mures
  • 104 Vizualizări

„Tigrii” tremură din nou la final, dar înving

IMG_6617În etapa a XVII-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, BC Mureș Târgu-Mureș a câștigat din nou cu mari emoții partida susținută sâmbătă seara în Sala Polivalenta din București, în fața formației Steaua CSM Eximbank, scor 77-78 (19-18, 17-26, 18-17, 23-17). Martinic a fost și de această dată omul cheie al mureșenilor, secondat de Barro, cu un Mohammed foarte util la recuperări și pase decisive. S-a putut constata și o oarecare revenire a lui Jurevicus, dar și ceilalţi au ajutat mult în victoria la un singur punct. Fraseniuk şi Gajovic au adunat puncte preţioase, iar Lázár şi Ivanovic au luptat mult sub panou. După un prim sfert echilibrat, mureșenii au recuperat de două ori câte un handicap de 7 puncte și sfertul a fost câștigat la limită de bucureșteni. Actul secund a fost la fel de echilibrat, dar mureșenii au dominat partea a doua a sa, au preluat conducerea și s-au desprins chiar la 8 puncte.
Au apărat cu „gherele” o victorie importantă
La reluare tot „tigrii” au fost cei care au condus ostilitățile, deși gazdele câștigau și acest sfert, însă tot la un singur punct. Mureșenii au reușit să se desprindă după aproape trei minute la o diferență de 10 puncte (50-40), care avea să fie cea mai mare până la finalul partidei. Steaua s-a apropiat din nou la un singur coș, chiar la un punct, dar mureșenii au intrat la ultima pauză cu 7 puncte în față. Revenirea gazdelor a apărut pe fondul celor câteva aruncări ratate de alb-albaștri, unde mingile trimise de Martinic sau Gajovic nu mai voiau să intre în coș. La intrarea în ultima jumătate a sfertului diferența a ajuns din nou la un singur punct, iar cu 94 de secunde rămase steliștii au reușit chiar egalarea la 71. Un coș de trei al aceluiași Martinic, urmat de alte două puncte reușite de el i-a salvat practic pe mureșeni, dar la intrarea în ultimul minut erau demult în penalizare și Marinovic a reușit egalatea la 19 secunde de final. Martinic a punctat din nou, dar faultul lui Lázár i-a oferit lui Marinovic șansa de a egala cu 7 secunde înaitea sirenei de final. Acesta a reușit doar un punct și a rămas unul în favoarea celor de la BC Mureș. Mureșenii au avut șansă însă la mingea recuperată cu 5 secunde rămase de Nicoară, dar acesta a ratat coșul ce le putea aduce victoria bucureștenilor. Jurevicius a recuperat și a păstrat posesia, iar mureșenii au trecut provizoriu din nou în fruntea clasamentului, cel puțin până la partida care s-a disputat aseară la Pitești, unde BCM U a primit vizita celor de la CSM Oradea. Pentru BC Mureș urmează partida cu acceași Steaua CSM Eximbank, restanță din tur, care se va disputa la Târgu-Mureș, miercuri, 27 ianuarie, ora 20.00.
Marcatori:
Steaua: Malesevic 22 (1×3), Marinovic 15 (3), Cooper 14, Amis 7, Barac 6, Nicoară 5, Paul 5 (1), Galdikas 3
BC Mureş: Martinic 24 (6), Barro 14, Jurevicus 12, Fraseniuk 9 (1), Gajovic 7 (1), Ivanovic 6, Mohammed 5 (1), Lázár 1.