Seria negativă continuă pentru handbalistele SC Mureșul Sport
  • 98 Vizualizări

Seria negativă continuă pentru handbalistele SC Mureșul

handbalEchipa feminină de handbal SC Mureșul Târgu-Mureș a cedat și în etapa a treia din retur, ajungând deja la o serie de șase partide fără victorie în seria B a Diviziei A. Echipa antrenorului Bukaresti Jozsef a cedat în etapa a XIV-a, disputată sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 23-28 (9-11) în fața formației CSU de Vest Timișoara. Prima repriză a fost echilibrată, în care mureșencele au condus în mai multe rânduri pe tabelă. Au avut două goluri avantaj la 4-2, apoi s-au mai aflat la conducere cu 5-4 și 8-7, după care s-a produs o adevărată „ruptură” în jocul echipei substanțial „subțiată”, atât numeric, cât și valoric. Deși au avut în față o echipă mai modestă, mureșencele nu au găsit soluții și bănățencele au preluat conducerea la două goluri la intrarea în ultimele cinci minute ale primei reprize. Până la pauză niciuna din echipe nu a mai reușit să înscrie și la vestiare s-a intrat cu 11-9 de partea oaspetelor.

Fără orizont, momente favorabile ratate
Jocul modest din partea ambelor formații a continuat și la reluare. Primul gol l-au reușit bănățencele, după trei minute și jumătate, din 7 metri. Mureșul au înscris și ele dar, la 10-13, Ana Deac a trimis pe lângă aruncarea de la linia de 7 metri, apoi Alina Moloci a trimis un șut în bară. Pe fondul acestor ratări, oaspetele s-au distanțat, înscriind gol după gol în poarta apărată de singurul portar, Larisa Comșa. La jumătatea reprizei tabela indica 15-19, dar după alte patru minute oaspetele și-au mărit avantajul la cinci goluri. Un important moment psihologic al partidei s-a consumat în minutul 53. Cu două jucătoare eliminate din tabăra timișorencelor în doar câteva secunde, Mureșul avea ocazia să recupereze diferența de trei goluri de pe tabelă (20-23). O greșeală venită de pe banca tehnică a Mureșului a adus o eliminare și pentru gazde. Plecate în atac în superioritate numerică, acestea au pierdut ușor mingi și în loc ca diferența să fie remontată, tabela a ajuns în următoarele două minute la 20-26. Practic soarta partidei era pecetluită și jocul a curs până la final fără emoții pentru echipa bănățeană, care a obținut victoria la cinci goluri, în timp ce mureșencele se cufundă în subsolul clasamentului și pentru ele urmează o serie de întâlniri cu fruntașele seriei.
Pentru SC Mureșul au înscris: Deac 7, Bucin 5, Moloci 4, Serediuc 3, T. Rad 2, Burnete 1, Dragotă 1.