Prima remiză pentru handbalistele mureșene, una umilitoare Sport
  • 86 Vizualizări

Prima remiză pentru handbalistele mureșene, una umilitoare

handbalÎn etapa a XVIII-a a Diviziei A la handbal feminin, SC Mureșul Târgu-Mureș a încheiat la egalitate partida susținută miercuri pe teren propriu cu CSU Oradea, scor 20-20 (13-9). Jocul nu a avut practic nicio miză, cele două formații aflându-se în subsolul clasamentului seriei B. Mureșencele aveau doar patru victorii și se aflau pe locul 9, dar cu 5 puncte mai mult decât formația bihoreană, care a câștigat două meciuri în 15 meciuri și devansa doar lanterna ACS Avram Iancu Arad. În tur mureșencele au învins cu 26-23 și, după victoria din etapa trecută reușită în deplasare, cu o echipă secundă a celor de la Național Brașov, mureșencele porneau favorite certe. Partida a fost una „demnă” de una între două codașe, cu favoritele dominând prima parte a meciului, încheiată cu avantaj de patru goluri. Desfășurarea era una în limitele normalului, urma o repriză secundă care trebuia să aibă același ton, între două echipe rămase fără obiectiv în acest sezon.

Finalul neputinței, remiză celebrată de oaspete

Partea a doua a început în aceeași notă a mediocrității și după 10 minute cele două echipe au reușit doar un scor parțial de 2-1, tot în favoarea gazdelor. S-a ajuns în acel minut la 16-10 după o aruncare de la 7 metri transformată de Georgeta Bucin (Cioban). Echipa rămasă fără antrenor după ce Bukaresti Jozsef a renunțat să mai stea pe banca oricum dirijată de președintele Teodor Rad, cel căruia i se datorează dealtfel existența echipei, a evoluat fără idei în atac, pierzând ușor nenumărate mingi și primind gol după gol. S-a reușit astfel contraperformanța ca în următoarele 15 minute să mai înscrie doar de trei ori. Orădencele s-au apropiat treptat și au jubilat la fiecare reușită. O minge pierdută în minutul 55 de Ana Deac a dat posibilitatea oaspetelor să egaleze imediat la 19. Revenită la potențial mult sub valoarea ei, după o lungă perioadă de absență și evoluții timide, pentru a evita noi accidentări, Alina Moloci și-a readus echipa în avantaj. Orădencele au beneficiat imediat de un 7 metri și au egalat la 20. După atacuri precipitate și alte mingi pierdute, în minutul 57 oaspetele puteau trece în avantaj, la un nou 7 metri, trimis de data aceasta pe lângă poarta apărată de Larisa Comșa. Finalul a fost unul demn de o competiție importantă, dar numai prin prisma rezultatului final. Mureșencele ratează și ele prin Ana Deac, șut pe lângă, bihorencele reușesc același lucru. De la Mureșul Tabita Rad trimite în bară, dar pe contraatac portarul mureșencelor salvează și în ultimul minut se intră cu același scor. Au rămas 40 de secunde și Mureșul beneficia de un ultim atac, cel care trebuia să le aducă victoria. Deac este faultată dur și oaspetele urmau să reziste în inferioritate numerică. Precipitarea a dus partida doar la o ultimă aruncare de la 9 metri, care trebuia executată direct, trimisă în zid de Deac și partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate care nu folosește nimănui, dar savurat de oaspete, pentru care remiza poate fi considerată un succes. După ce în edițiile trecute mureșencele defilau în acest eșalon secund, retrogradarea din Liga Națională a produs o adevărată prăpastie, din care echipa rămasă totuși în mare parte în aceeași componență nu mai reușește să iasă, devenind din marea favorită una dintre cele mai modeste echipe ale Diviziei A (eșalonul secund).