Tricolor11” Târgu-Mureș învinge liderul Sport
  • 201 Vizualizări

Tricolor11” Târgu-Mureș învinge liderul

tricolor 11În etapa a XVIII-a a Seriei Vest din Liga Elitelor U17 la fotbal, Centrul de Excelență Târgu-Mureș a învins cu scorul de 1-0 liderul seriei SC CS U Craiova. Unicul gol al partidei a fost înscris de Horșia în minutul 22. Partida disputată pe terenul sintetic al stadionului Trans Sil din Târgu-Mureș a fost una foarte animată și echilibrată, cu ocazii la ambele porți. Singura echipă neînvinsă a seriei s-a văzut condusă de la jumătatea primei reprize, când Horșia a trimis în plasă cu un șut din interiorul careului. Minutele de dominare au alternat, craiovenii încercând să întoarcă rezultatul. Apărările celor două echipe au închis bine culoarele spre cele două porți, iar cei doi portari au intervenit cu siguranță la nevoie, având de lucru mai degrabă la la centrări sau când s-au reușit șuturi de la distanță. O mare ocazie au avut-o tot gazdele în minutul 54, când portarul oltenilor a scos cu o paradă spectaculoasă mingea care se îndrepta spre vinclu. Până la finalul partidei craiovenii au forțat obținerea a cel puțin unui punct, dar gazdele au rezistat și au întrerupt seria invincibilă a echipei din Bănie, iar „Tricolor 11” obține a doua victorie și se menține în prima jumătate a clasamentului cu o linie de clasamant 9-1-8, 28 puncte și 29-27 golaveraj.

Echipa „Tricolor11” Târgu-Mureș a aliniat o formație cu patru localnici (cei subliniați), primul 11 fiind: Baumann- Ivan, Scarlat, Bobolea, Lupșe, Crișan, Moț, Horșia, Csegoldi, Gritto, Enea.