Liderul Mureșul Luduș, al doilea așec în Liga IV, ASA 2, egalată de gafele apărării Sport
  • 190 Vizualizări

liga 4În etapa a XXIV-a din seria mureșeană a Ligii IV de fotbal, Mureșul Luduș a înregistrat al doilea eșec consecutiv. Neînvinsă timp de 22 de etape liderul a cedat de această dată pe teren propriu cu Gaz Metan Târgu-Mureș, scor 1-2. De această dată doar Mureșul Rușii Munți a profitat și s-a apropiat la 5 puncte, în timp ce a doua clasată, ACS Miercurea Nirajului a remizat cu multe goluri pe teren propriu, într-una dintre cele mai atractive jocuri ale etapei, 5-5 cu Viitorul Ungheni și a coborât pe treapta a treia. Tot o remiză cu multe goluri s-a înregistrat și între ASA 2 Târgu-Mureș și Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, 4-4, într-un final în care roș-albaștri s-au aflat la un pas de 5-1, apoi de 5-2, dar și de 4-5. În celelalte meciuri, rezultatele pot fi considerate în limitele normale.

Târnava Mică a curs bine pe Mureș

Echipa antrenorului Costică Lungu, ASA 2 a remizat neașteptat pe teren propriu, după ce au avut practic meciul „în mână”. Roș-albaștrii au condus cu 4-1 și au mai irosit două mari ocazii de a se desprinde decisiv. Cum se întâmplă deseori, ocaziile s-au răzbunat și echipa mai experimentată totuși, a egalat la 4 cu două goluri din greșeli ale apărării, în minutele 86 și 87.

ASA a condus la pauză cu 2-0, goluri ale lui Răzvan Stoica (min. 13) și Moldovan Tamás (min. 27), au majorat scorul la 3-0 în minutul 48, prin Emilian German, iar Feketics Norbert a făcut 4-1 în minutul 66, după ce oaspeții au redus la 3-1 în urmă cu 4 minute, prin Adrian Olah. La acest scor, Stoica a scăpat singur cu portarul, dar a trimis cu capul de la marginea careului mare direct în brațele portarului ieșit în întâmpinare. La 4-2 târgumureșenii au avut și neșansă la o minge lobată peste portar, care a sărit nefiresc peste poartă, sau din cauza unei denivelări, sau pentru că terenul era prea tare. Au urmat minute bune în care echipa din Sângeorgiu de Pădure, cu mulți jucători experimentați în lot, a dominat. Mai tinerii secunzi ai ASA au rezistat, dar când soarta partidei părea decisă, două greșeli ale lui Mireștean, introdus spre final, au făcut ca oaspeții să egaleze în doar două minute, prin Biro Alfred și Csoma Ferenc, cu ultimul gol la o contră la marginea careului, când portarul Fejer era ieșit pentru a oferi pasa coechipierului. Târnava Mică obține un punct nesperat, experiența dovedindu-se superioară tinereții și unei pregătiri fizice superioare.