Etapă a oaspeților în Liga IV de fotbal Sport
  • 197 Vizualizări

Etapă a oaspeților în Liga IV de fotbal

liga 4Din cele 8 partide disputate în etapa a XXVII-a a Ligii IV de fotbal, 6 au fost câștigate de echipele oaspete. Singurele gazde care au obținut cele 3 puncte au fost două dintre fruntașe, ambele pe teren propriu. Liderul Mureșul Luduș a întrerupt seria negativă de patru meciuri în care au obținut un singur punct. Ludușenii au câștigat cu 2-0 și au scos definitiv echipa Lacul Ursu Mobila Sovata din lupta pentru podium, care rămâne la 8 puncte în urma cvintetului fruntaș. A doua victorie a gazdelor a fost înregistrată la Sângeorgiu de Pădure, unde Târnava n-a avut emoții în fața ultimei clasate, Arena Sighișoara. Urmăritoarele liderului în schimb, Mureșul Rușii Munți și ACS Miercurea Nirajului s-au impus surprinzător de greu, la limită, la scor identic, 2-1 în deplasările de la MSE 08 Târgu-Mureș și Mureșul Cuci. Cea de-a patra clasată, cu șanse încă la locul de baraj, ASA 2 Târgu-Mureș a scos și ea din calcule una dintre aspirantele la podium la începutul sezonului, Viitorul Ungheni. Echipa pregătită de Constantin Lungu a învins la Ungheni cu 3-0, cu două goluri semnate de doi dintre cei care au debutat și în Liga I, German și Feketics, completat de Demian.

Învingătoare la lider, învinsă de o codașă
De remarcat revirimentul echipei ASC Sărmașu, care, după un start foarte greu obține victorie după victorie și se apropie de prima jumătate a clasamentului. Rezultatul care poate fi considerat surpriza etapei este înfrângerea celor de la Gaz Metan Târgu-Mureș. Echipa care învingea pe terenul liderului în urmă cu două etape și urca pe locul 7, a pierdut meciul de pe terenul din Mureșeni cu 3-4 în fața celor de la Mureșul Nazna, aflată în a doua jumătate a clasamentului. Partidele disputate între echipe la care activează jucători care s-au aflat la adversare sunt de obicei foarte tensionate, unde ambițiile personale își spun cuvântul. Echipa din Nazna a deschis scorul în minutul 20, prin Alin Bența, care a reușit dubla după 10 minute, după ce în minutul 27 „gaziștii” egalau prin Muntean. „Oaspeții” au folosit eficient arma contraatacului și la pauză Mureșul avea 3-1, cu golul lui Gabi Bordaș, în minutul 41. Cu mai mulți jucători indisponibili în lot, târgumureșenii au încercat să revină și au redus diferența în minutul 79, prin Ovidiu Văidean. Era de așteptat ca echipa mai experimentată să obțină cel puțin un punct, dar cei din Nazna au mai punctat o dată în minutul 85 prin Borbely Zsolt. Rezultatul final a fost stabilit de golul reușit în ultimul minut al prelungirilor la un corner executat de Văidean, valorificat de Dâmbean, dar era deja prea târziu. Se anunță o luptă acerbă pentru locul de baraj și podium.