City’us, pentru a șaptea oară în finala campionatului Slider
  • 217 Vizualizări

City’us, pentru a șaptea oară în finala campionatului

Joc decisiv mai „curat”

Partida decisivă din a doua zi a semifinalei campionatului de futsal dintre City’us și Autobergamo Deva a avut aceeași încrâncenare, dar disputată mult mai „curat”. Deva a avut o dominare ușoară în debut, dar acțiunile mureșenilor deveneau tot mai tăioase. În minutul 8 Paulo Ferreira a deschis scorul cu un șut plasat de la distanță, după care City’us a controlat jocul. La intrarea în ultimele 5 minute Cosmin Gherman a intrat la gazde pe postul de portar-jucător, pentru păstrarea posesiei, dar dominarea din finalul reprizei a fost tot de partea oaspeților. Partea a doua a început cu multă prudență. Avantajul minim putea fi oricând întors. În minutul 4 al reprizei însă, Carlos Ribeiro face 2-0 din pasa lui Ferreira, la o fază foarte bune lucrată. După două minute Bogdan Covaci este aproape de 3-0, dar este blocat la timp de portarul Molina. Autobergamo joacă pe faza de atac cu Ignat pe postul de portar-jucător, dar mureșenii se apără foarte bine. În minutul 12 trec și mureșenii la varianta cu portar scos, cu Stoica pe post de portar, dar greșesc imediat și Deva reduce diferența. După doar un minut același Stoica reface diferența de două goluri la o fază aproape identică cu cea de la golul doi, cu Aguiar servant. Finalul a fost foarte spectaculos, cu joc deschis. City’us a știut să gestioneze bine ultimele minute și partida s-a încheiat 3-1, cu o nouă calificare a mureșenilor în finală, unde vor întâlni Informatica Timișoara. Primul joc se va disputa săptămâna viitoare la Târgu-Mureș, iar al doilea, eventual al treilea la Timișoara.