„Economic” și „Vlasiu”, finalistele Ligii Liceelor Sport
  • 2232 Vizualizări

„Economic” și „Vlasiu”, finalistele Ligii Liceelor

Miercuri și joi s-au decis finalistele celei de-a V-a ediții a Ligii Liceelor la fotbal în sală rezervată liceelor și grupurilor școlare târgumureșene. În prima semifinală echipa de la Colegiul Economic Transilvania a spulberat-o de-a dreptul pe cea de la Colegiul Agricol „Traian Săvulescu”, scor 14-0. Soarta partidei a fost decisă deja din prima repriză, încheiată 9-0. De la învingători Horațiu Crișan a înscris exact jumătate din goluri, în minutele 16, 19, 21, 22, 33, 34 și 35. Paul Crețiu a reușit „tripla” (min 4, 8, 29), o „dublă” a realizat Szekely Sebastian (min 6, 13), celelalte două goluri fiind înscrise de Sergiu Bungărdean (min 13) și Rareș Pancu (min 38).

A doua semifinală a opus echipele de la Liceul Tehnologic „Gheorghe Șincai” și cea a Liceului Tehnologic „Ion Vlasiu”. Cei de la „Șincai” au deschis scorul în minutul 12 prin Zajzon Csaba și au încheiat repriza cu golul de 2-1 din ultimul minut, reușit de Bartha Norbert, după ce Karácsony István egalase în minutul 16. În repriza a doua „Vlasiu” a egalat în minutul 41 prin Katona Nimrod, iar Karácsony a reușit dubla, înscriind golul calificării în penultimul minut al prelungirilor.