Home / Politic / Sergiu Ioan Fintoc: ”Viitorul comunei Albești este al tinerilor!”

Sergiu Ioan Fintoc: ”Viitorul comunei Albești este al tinerilor!”

111Sergiu Ioan Fintoc, candidatul PNL la funcția de primar al comunei Albești, este un tânăr de 32 de ani care a ocupat în ultimii patru ani funcția de viceprimar. Originar din comuna Albești, căsătorit și proaspat părinte al unei fetițe, Sergiu Ioan Fintoc vrea să transforme comuna natală într-una europeană, profitând de faptul că a identificat problemele reale cu care se confruntă cetățenii pe durata mandatului de viceprimar. Mai multe informații despre candidatul PNL în interviul următor.

Reporter: Cine este Sergiu Ioan Fintoc și de ce vrea să fie primarul comunei Albești?

Sergiu Ioan Fintoc: Pentru cei care nu mă știu, mă numesc Sergiu Ioan Fintoc, în acest moment  sunt viceprimarul comunei Albești și candidat al PNL la funcția de primar al comunei Albești. Sunt absolvent al Facultății de drept din cadrul Universității „Dimitrie Cantemir”, am 32 de ani, sunt căsătorit și am o fetiță. Provin dintr-o familie autentic ardeleană, bunicii mei avându-și obârșia din satul Boiu. În acest moment îmi construiesc și eu un cămin pentru familia mea în Albești. De patru ani sunt viceprimarul comunei Albești iar în acest timp am identificat problemele reale cu care se confrunta cetățenii acestei comune. Chiar dacă am făcut parte din administrația locală din Albești, în calitate de viceprimar nu am avut suficiente pârghii pentru rezolvarea unor aspecte care ar fi îmbunătățit viața multora dintre noi. Pixul fiind în mâna primarului, el decide dacă un proiect va fi făcut sau nu. Întotdeauna am sprijinit proiectele benefice pentru comună, indiferent dacă au venit de la adversari politici, pentru că la nivel local singura mea POLITICĂ este cea a CETĂȚEANULUI.

Reporter: Ce vă recomandă pentru funcția de primar?

Sergiu Ioan Fintoc: Mi-am propus să mă implic efectiv în rezolvarea acestora și să transform comuna noastră, cu satele aparținătoare Albești, Boiu, Țopa, Sapartoc și Jac, într-o comuna frumoasă în care oamenilor să le fie drag să locuiască. Deși sunt tânăr ca și vârstă, consider că tinerețea este un atu, care îmi dă forța și puterea necesară să mă implic efectiv în administrație. Împreună cu echipa mea de consilieri locali dorim să schimbăm fata comunei și promitem să realizăm proiectele pe care ni le-am propus. Vă asigur că aceste proiecte vizează exclusiv dezvoltarea comunei și bunăstarea locuitorilor ei.

Reporter: Care sunt principalele atuuri pe care le aveți în această campanie?

Sergiu Ioan Fintoc: Așa cum toți care mă cunosc știu, nu sunt un om al vorbelor ci al FAPTELOR. Cred că sunt destul de curajos, dacă la vârsta mea mă lupt cu contracandidați mai experimentați politic. Totuși, cred că prin perseverență, printr-o politică a bunului simț, voi reuși să câștig încrederea locuitorilor comunei, indiferent de vârsta sau condiția lor socială. Sunt un om corect, fără un trecut politic de care să îmi fie rușine, un bun organizator și manager. Sper ca locuitorii comunei Albești să aibă încredere în mine și echipa mea, pentru a putea demonstra aceste lucruri.

Reporter: Ce le transmiteți locuitorilor comunei Albești?

Sergiu Ioan Fintoc: Vreau să le mulțumesc în primul rând pentru colaborarea foarte bună din cei patru ani în care am fost viceprimar. Îi îndemn să voteze atât RAȚIONAL, pentru viitor, cât și cu sufletul pentru TRECUT. Trebuie să se gândească foarte bine pe cine își doresc la conducerea comunității, pentru că de asta va depinde viitorul nostru al tuturor. Le doresc la toți multă sănătate, putere de muncă și mai ales un viitor prosper pentru ei și familiile lor.

Candidaţii PNL pentru Consiliul Local al comunei Albeşti

Adriana Maier

– profesia: economist

– ocupația: economist la SC Cesiro SA

– vârsta 56 ani

– familie: 2 copii, o fată și un băiat

Ce voi face pentru comună!

 1. Voi atrage mai multe fonduri europene
 2. Voi veghea la administrarea profesionalistă și corectă a fondurilor publice

Adrian Pintea

 • Profesia: economist
 • Ocupația: administrator Școala Generală Vânători și fermier în Albești
 • Vârsta: 49 ani
 • Familie: căsătorit, o fată studentă șa USAMV Cluj

Ce voi face pentru comună!

 1. Înființarea unui birou în cadrul Primăriei pentru atragerea de fonduri europene
 2. Înființarea unui cămin de bătrâni pentru persoanele defavorizate și nu numai
 3. Clarificarea situației terenurilor agricole de pe raza comunei

Tordai Kalman

 • Profesia: asistent medical
 • Ocupația: asistent medical la Spitalul municipal Sighișoara
 • Vârsta: 44 ani
 • Familie: căsătorit, doi copii, o fată și un băiat

Ce voi face pentru comună!

 1. Spații de joacă pentru copii în fiecare sat
 2. Înființarea unui serviciu social de îngrijire la domiciliu
 3. Atragerea de fonduri pentru persoanele defavorizate în scopul găsirii unui loc de muncă

Simona Mureșan

Profesia: asistent medical

Ocupația: asistent medical la Spitalul municipal Sighișoara

Vârsta: 47 ani

Familie: căsătorită, 2 copii, o fată și un băiat

Ce voi face pentru comună!

 1. Găsirea unor fonduri pentru pregătirea și reconversia profesională a femeilor
 2. Îmbunătățirea condițiilor igienic-sanitare în școlile și grădinițele din comună
 3. Încurajarea prevenției medicale prin controale periodice la medic

Boroș Geza

Profesia: inginer

Ocupația: director vânzări

Vârsta 33 ani

Familia: căsătorit, o fetiță de 2 ani si jumătate

Ce voi face pentru comună!

 1. Identificarea unui spațiu pentru înființarea agro-industrial
 2. Atragerea de investiții privați pentru locuri de muncă și bani la buget
 3. Subvenționarea transportului elevilor din comună care învață în oraș
 4. Curățarea șanțurilor și a drumurilor din comună

Nicolae Lup

Profesie: electromecanic auto

Ocupația: administrator firmă

Vârstă: 38 ani

Familie: căsătorit, 2 copii o fată de 4 ani și un băiat de 6 ani

Ce voi face pentru comună!

 1. Încurajarea tinerilor să rămână în comună prin atragerea de investiții private
 2. Canalizare ți asfaltare în satul Boiu și Țopa
 3. Construcția de șanțuri și trotuare moderne în Boiu și Țopa

Zaharie Stroian

Profesie: profesor matematic

Ocupație: cadru didactic

Vârsta: 36 ani,

Familie: căsătorit 3 copii,

Ce voi face pentru comună!

 1. Voi susține realizarea unei creșe pentru copii, a unui centru de îngrijire a persoanelor vârstnice, voi susține dezvoltarea infrastructurii,
 2. Voi propune stimularea elevilor cu rezultate școlare deosebite, dar și integrarea unei categorii de copii într-un amplu program de educare pe termen lung ce se poate realiza pe fonduri europene.
 3. În plan cultural voi căuta sa atrag cât mai mulți copii spre arta cântecului și a dansului popular, acestea fiind valori prezente în comuna noastră.

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

MAI înființează un centru de transfuzii de donare de sânge și plasmă convalescentă

Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela, a anunțat marți, 27 octombrie, faptul că la nivelul …