Terenurile de fotbal ale Academiei de Sport din incinta Complexului de Agrement şi Sport „Week-end” Târgu-Mureş vor găzdui, în perioada 27-29 mai, cea de-a treia ediţie a Cupei „Laurean Costin”, competiţie organizată în memoria omului de afaceri Costin Laurean.
Organizatorul principal al turneului, Costin Iancu Laurean, managerul general al companiei Citadin Prest, a subliniat că obiectivul principal al turneului este cinstirea memoriei celui care a fost Laurean Costin, un mare iubitor al „sportului rege” şi în acelaşi timp un susţinător fidel al clubului ASA Târgu-Mureş. „Turneul este organizat cu sprijinul clubului ASA Târgu-Mureş şi al Primăriei municipiului Târgu-Mureş pentru a cinsti memoria tatălui meu, care era pasionat de fotbal, iar motto-ul competiţiei a rămas acelaşi ca la primele două ediţii, şi anume „Respect, recunoaştere, valoare”. Ne dorim un turneu cu meciuri frumoase, spectaculoase, la care să primeze fair play-ul şi spiritul competitiv. Comparativ cu ediţiile din 2014 şi 2015, valoarea turneului este mai mare. Am depus eforturi să îi invităm pe cei mai buni dintre cei mai buni”, a declarat, pentru cotidianul Zi de Zi, Costin Iancu Laurean.
Componenţa grupelor
Grupa A
România U17
Centrul de Excelenţă Timişoara
ASA Târgu-Mureş
LPS Bihorul Oradea
Grupa B
Selecţionata Moldovei
Centrul de Excelenţă Târgu-Mureş
ACS FC Dani Coman
Selecţionata Cluj
Programul meciurilor
Vineri, 27 mai
Ora 10.00 – România U 17 – LPS Bihorul Oradea
Ora 10.00 – Selecţionata Moldova – Selecţionata Cluj
Ora 11.30 – Excelenţa Timişoara – ASA Târgu-Mureş
Ora 11.30 – Excelenţa Târgu-Mureş – ACS FC Dani Coman
Ora 17.30 – LPS Bihorul Oradea – ASA Târgu-Mureş
Ora 17.30 – România U 17 – Excelenţa Timişoara
Ora 19.00 – Selecţionata Cluj – ACS FC Dani Coman
Ora 19.00 – Selecţionata Moldova – Excelenţa Târgu-Mureş
Sâmbătă, 28 mai
Ora 10.00 – ASA Târgu-Mureş – România U 17
Ora 10.00 – ACS FC Dani Coman – Selecţionata Moldova
Ora 11.30 – Excelenţa Timişoara – LPS Bihorul Oradea
Ora 11.30 – Excelenţa Târgu-Mureş – Selecţionata Cluj
Duminică, 29 mai
Ora 9.00 – locul 4A – locul 4B
Ora 9.30 – locul 3 A – locul 3B
Ora 10.30 – locul 2A – locul 2B
Ora 12.30 – locul 1 A – locul 1B
Ora 14.00 – festivitatea de premiere