Salbă de medalii pentru karateka Tiger Budo Sport
  • 334 Vizualizări

Salbă de medalii pentru karateka Tiger Budo

111Municipiul Sibiu a fost sâmbătă, 11 iunie, gazda Campionatului Naţional de Karate Kyokushin pentru Copii pe categorii de greutate şi vârstă reunind pe acelaşi tatami câştigători ai Campionatelor Zonale desfăşurate anterior în diferite regiuni ale ţării. La Campionatul Naţional  au partiticipat aproximativ 200 de sportivi, în cadrul acestuia desfăşurându-se atâta proba de kumite, cât şi de kata. Clubul Ţiger Budo, antrenor Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN, a participat la Campionat cu un număr de 28 de sportivi cumulând 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 11 medalii de bronz.

Astfel, la categoria de vârsta sub 8 ani fete, Onac Analisa a ocupat locul 3 (minus 25 kg), Fogorosi Kincso locul 3 (minus 28 kg), Moldovan Alexandra locul 2 (minus 30 kg), Moldovan Elena locul 2 (minus 30 kg) şi Szakacs Blanka locul 3 (minus 32 kg). La aceeaşi categorie de vârstă, dar la masculin la categoria de greutate minus 2 kg locurile 1, 2 şi 3 au fost ocupate de sportivii Tiger Budo după cum urmează: Fărcaş Dragoş, Chelaru Matei respectiv, Litean Mireştean Andrei.  Cioara Raoul a obţinut locul 1 la minus 22 kg, Szabados Zoltan locul 1 la minus 25 kg, Kelemen Robert locul 3 la minus 30 kg, Dumbrăvean Laurenţiu locul 3 la minus 38 kg, Moldovan Valentin locul 1 la minus 28 kg şi Din Darius locul 2 la minus 45 kg.

La categoria de vârstă 9-10 ani feminin Onac Sabina (minus 35 kg) a ocupat locul 3, la categoria 11-12 ani, minus 65 kg Szarics Iulia a ocupat locul 1, iar Eker Denisa locul 3. La categoria de vârstă 9-10 ani masculin, Costea Octavian a ocupat locul 2 (minus 25 kg), Fărcaş Rareş locul 1 (minus 30 kg), Gabor Rupi locul 1 (minus 35 kg), Ilieş Radu locul 1 (minus 55 kg), Dobrin Raul locul 3 (minus 26 kg), Neculaie Eduard locul 2 (minus 30 kg).

La categoria de vârstă 11-12 ani, Moldovan Adrian a ocupat locul 2 (minus 30 kg), Marian Darius locul 1 (minus 45 kg), Marian Alexandru locul 3 (minus 35 kg), Bihari Vlad locul 2 (minus 55 kg) şi Dăbăcan Flavius locul 3 (minus 60 kg).

„Sportivii clubului au făcut faţă cu brio provocărilor unui Campionat Naţional, mai ales, dacă ne gândim că pentru mulţi dintre ei este prima competiţei de anvergura aceasta, iar cei mai mici au doar 6 ani. Cu toate acestea, micuţii au demonstrat că nu vârsta sau culoarea centurii sunt definitorii pentru titlul de campion, ci ambiţia, voinţa sau perseverenţa”, a declarat antrenorul Clubului Tiger Budo, Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN.