Karateka Darius Ciprian, al treilea titlu mondial la Dublin Sport
  • 199 Vizualizări

Karateka Darius Ciprian, al treilea titlu mondial la Dublin

Sportivul târgumureșean Darius Ciprian Sztan (primul din stânga echipei de pe prima treapată), legitimat la clubul de karate Dragon Do a cucerit la sfârșitul săptămânii al treilea titlu de campion mondial, în competiția disputată în capitala Irlandei, Dublin. Cea de-a VI-a ediție a competiției mondiale de karate WUKF a reunit la start aproape 2300 de participanți de la 83 de federații din 72 de țări, alături de 260 de antrenori și 124 de arbitri internaționali, România fiind prezentă cu o delegație numeroasă, cu peste 90 de sportivi, copii, cadeți, juniori, seniori și oficiali. După succesele din Italia, în 2008 și Serbia, în 2012, elevul antrenorului Mihai Notar a avut cea mai importantă contribuție în echipa de kumite a României la categoria de vârstă 13-14 ani. Alături de coechipierii săi, un sportiv arădean și unul de la Rapid București, ei s-au impus în finală în fața Braziliei, după ce cele două finaliste au întrecut în finală echipe din Anglia. Delegația „tricolorilor” a obținut a obținut un număr de 100 de medalii, dintre care 49 de aur, 25 de argint și 26 de bronz, clasându-se pe primul loc în clasamentul pe medalii, în special prin aportul sportivilor de la cluburi din Mediaș, Dej, Satu Mare, sau Giroc (jud. Timiș).