Home / Sport / Campionii cedează Supercupa în fața marii rivale

Campionii cedează Supercupa în fața marii rivale

Campioana României la futsal, City’us Târgu-Mureș a pierdut duminică partida disputată la Cluj pentru Supercupa României, 1-6 (0-2), în fața celor de la Autobergamo Deva. Fără trei jucători de bază, Mimi Stoica (suspendat), Mario Duque și Cesar Ribeiro din motive medicale, și cu un lot care a suferit mari pierderi înaintea noului sezon, campionii au ținut piept în prima repriză, când au primit doar două goluri, la greșeli individuale. Primul gol al întâlnirii l-a înscris în minutul 6 Obadă, în urma unui contraatac, Molina fiind fără șansă în fața a doi adversari, iar în minutul 15 fostul jucător al mureșenilor, Florin Ignat a transformat o lovitură liberă de la 12 metri. La 0-2, Țipău a avut șansa golului, cu o acțiune personală, dar mingea a lovit transversala, iar Cristian a avut și el în două rânduri posibilitatea de a înscrie.
Surprinși în mai puțin ce cinci minute la reluare
Începutul reprizei secunde a fost nefast pentru campioni. Între minutele 23 și 25 au fost învinși de trei ori, prima dată în urma unei acțiuni individuale a lui Coco, după care Ignat și Obadă au reușit dublele în momente în care City’us nu mai avea ce pierde și evolua cu portar-jucător. Mureșenii au punctat în minutul 33 prin Cristian, cu cel mai frumos gol al meciului, lob din afara careului peste portarul Iancu. Rezultatul final l-a stabilit în minutul 37 Paulo Ferreira, cel care a părăsit echipa mureșeană în această vară.
Antrenorii Cosmin Gherman și Lucian Nicușan i-au folosit pe toți cei 11 jucători pe care i-au avut la dispoziție: Molina, Tătar- Csala, Dobai, Țipău, Togan, Cristian, Alex Pop, Küsmödi, Covaci și Boroș.
Este o înfrângere după o evoluție totuși bună a unei echipe cu o medie de vârstă extrem de scăzută, 22 de ani și 7 luni, cu portarul Molina cel mai în vârstă, la 31 de ani și trei jucători de 19 ani.
Pentru City’us urmează debutul în noua ediție a campionatului Ligii I, luni, 5 septembrie, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor, când vor primi replica celor de la Muncitorul Reșița. Intrarea spectatorilor este liberă.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De la „meci de bere”, la unul „care pe care”

Ultimul joc din cadrul turneului final al Ligii I de baschet masculin care are loc …