BC Sirius-CSM Satu Mare în finala Cupei Sirius Slider
  • 259 Vizualizări

BC Sirius-CSM Satu Mare în finala Cupei Sirius

Sâmbătă, 3 septembrie, de la ora 12.00, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș se va disputa finala primei ediții a Cupei Sirius la baschet feminin, între formația gazdă și CSM Satu Mare. Nou promovată în Liga Națională, după ce a învins în prima zi pe Phoenix Galați cu 81-78, BC Sirius a câștigat vineri și partida disputată cu Olimpia CSU Brașov, scor 79-77 (13-27, 25-9, 18-23, 23-18). Partida a avut o desfășurare deosebit de palpitantă, ambele echipe reușind perioade în care s-au desprins aparent decisiv. Fără îndoială, „eroina” partidei a fost Michelle Daniel (foto), care a reușit 26 de puncte, dintre care 6 aruncări de 3, câte unul decisiv la finalul fiecărei reprize.

Sirius a deschis scorul, dar s-a văzut condusă cu 2-9. S-a apropiat la 11-14, dar brașovencele s-au desprins din nou și au încheiat sfertul cu 14 puncte avantaj. Actul doi a fost foarte disputat. Sirius s-a apropiat la 31-33 cu angajări finalizate de pivotul Meszaros Kata și o „treiță” reușită la intrarea în ultimele două minute de Tear’a Laudermill. Aceasta face însă pași și ratează preluarea conducerii înaintea pauzei mari. Echipa recuperează și Daniel aruncă în coș de la jumătatea terenului în ultima secundă: 38-36 la pauză !

Finaluri de senzație, recital Daniel

Debutul părții a doua a fost mai slab, s-a ajuns după două minute la 38-40, dar aruncările de la distanță reușite de Daniel, dublată de Laudermill au dus scorul la 44-40. Brașovencele au preluat din nou conducerea la 46-47, cu o aruncare de la distanță, dar Gal Emese a răspuns imediat cu aceeași monedă. Seria de „treițe” a fost întreruptă de jucătoarele mureșene prin Teonia McCune, dar oaspetele au fost mai concentrate spre finalul sfertului și s-au desprins la 7 puncte. La mai puțin de 3 secunde rămase din atac, Daniel reușește din nou un coș de la distanță și diferența se micșorează la 56-59. Ultimul act părea că este favorabil echipei mai experimentate. La 58-66 însă, Lauren Gregory readuce echipa mureșeană în joc cu o aruncare de la distanță și este imitată de două ori de Andreea Beldian. Laudermill reușește două intercepții și finalizează pe contraatac, iar echipa sa preia conducerea la jumătatea ultimului sfert. Se joacă practic cu garda jos și la intrarea în ultimele două minute Beldian duce scorul la 76-69, scor cu care se intră și în ultimul minut, avantaj aparent decisiv. Incredibil, brașovecelor le iese totul, coșuri de la distanță, după a doua liberă ratată și când mai erau doar 7,5 secunde tabela indica 76-77. Daniel își asumă din nou responsabilitatea și trimite pe sirenă de la distanță. Mingea intră din nou în coș și BC Sirius dispută finala turneului.