ASA 2 și Avântul victorii în debutul Ligii III Sport
  • 193 Vizualizări

ASA 2 și Avântul victorii în debutul Ligii III

În etapa de debut a Ligii III de fotbal, în seria V s-a disputat primul joc între două dintre cele trei echipe mureșene. CS Iernut a cedat pe teren propriu cu echipa secundă a prim divizionarei ASA Târgu-Mureș cu 3-4 (3-3). Golurile echipei pregătite de Adrian Pop su fost înscrise de patru jucători care fac parte din lotul echipei din Liga I: Deaconu (min. 25), Ursu (35), C. Chertes (43) și Feketics (74). Gazdele au început mult mai bine jocul, conducând la două goluri diferență, în minutul 15. După egalare, cei de la Iernut au revenit în avantaj, dar prima parte s-a încheiat la egalitate, 3-3. A treia echpă a județului, Avântul Reghim a debutat cu o victorie pe teren propriu, 1-0 cu Metalurgistul Cugir, gol înscris de Murar din penalty, în minutul 36. Toate victoriile au fost obținute la limită, astfel că ASA 2 este primul lider în seria V, aând cele mai multe goluri înscrise.