BC Sirius încheie pe locul secund prima ediție a Cupei Sirius Sport
  • 165 Vizualizări

BC Sirius încheie pe locul secund prima ediție a Cupei Sirius

Organizată pentru prima dată de către nou promovata în Liga Națională de Baschet Feminin, Cupa Sirius, desfășurată în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș săptămâna trecută a fost cucerită de CSM Satu Mare. Pe locul secund s-a clasat BC Sirius Târgu-Mureș, iar locul 3 a revenit echipei Olimpia CSU Brașov. În toate cele șase partide s-au înscris foarte multe puncte, mult peste media campionatului feminin.
În prima zi a competiției, gazdele de la BC Sirius au învins Phoenix Galați cu scorul de 81-78 (31-14, 19-24, 22-21, 9-19), iar CSM Satu Mare a trecut de CSU Brașov cu 86-79.
Mureșencele au arătat ca o echipă capabilă să facă față în elita baschetului feminin românesc, dar și faptul că mai au nevoie de experiență pentru a elimina scăderile de ritm. Elevele lui Steff Zakarias au început bine partida cu Phoenix Galați, dar au fost la un pas de prelungiri la final, când gălățencele puteau egala în ultimele secunde cu un coș de 3 puncte. După 2-0, Sirius a fost sancționată de două ori cu câte două libere, toate transformate, după care au preluat inițiativa. După 3 minute de joc aveau 11-4, iar la jumătatea primului sfert tabela arăta 19-8.
Loturile au fost rulate în partea a doua, cum este normal la un turneu de pregătire, iar diferența a oscilat până spre finalul partidei. Victoria a fost obținută cu ceva emoții la final, când gălățencele au avut șansa de a trimite jocul în prelungiri, în cazul în care reușeau un coș de 3 puncte.

Final incendiar, finală cedată fără replică
În a doua zi a turneului mureșencele au întâlnit echipa din Brașov, una mai experimentată, cu un lot de gabarit, iar finalul a fost mult mai dramatic. BC Sirius a câștigat cu scorul de 79-77 (13-27, 25-9, 18-23, 23-18), iar partida a avut o desfășurare deosebit de palpitantă, ambele echipe reușind perioade în care s-au desprins aparent decisiv. „Eroina” partidei a fost Michelle Daniel, care a reușit 26 de puncte, dintre care 6 aruncări de 3, câte unul decisiv la finalul fiecărei reprize.
Sirius a deschis scorul, dar s-a văzut condusă cu 2-9. S-a apropiat la 11-14, dar brașovencele s-au desprins din nou și au încheiat sfertul cu 14 puncte avantaj. Actul doi a fost foarte disputat. Sirius s-a apropiat la 31-33 cu angajări finalizate de pivotul Meszaros Kata și o „treiță” reușită la intrarea în ultimele două minute de Tear’a Laudermill. Aceasta a făcut însă pași și a ratat preluarea conducerii înaintea pauzei mari. Echipa a recuperat și Daniel a aruncat în coș de la jumătatea terenului în ultima secundă: 38-36 la pauză !

Finaluri de senzație, recital Daniel
Debutul părții a doua a fost mai slab, s-a ajuns după două minute la 38-40, dar aruncările de la distanță reușite de Daniel, dublată de Laudermill au dus scorul la 44-40. Brașovencele au preluat din nou conducerea, dar s-a intrat în ultimul minut cu 76-69. Incredibil, brașovecele au reușit 8 puncte când au mai rămas doar 7,5 secunde și tabela indica 76-77. Daniel a trimis din nou pe sirenă de la distanță, mingea a intrat din nou în coș și BC Sirius disputa finala turneului.

Replică doar în primul sfert în finală
În ultima zi, pentru locul 3 Olimpia Brașov a învins Phoenix Galați cu 96-89, iar pentru trofeu s-au întâlnit CSM Satu Mare și gazdele. Sătmărencele au dominat primele minute, dar echipa lui Steff Zakarias a preluat conducerea și s-a desprins la 16-10 spre finalul primului sfert. Se părea că se poate. A urmat însă o perioadă decisivă în stabilirea câștigătoarei. Cu un lot superior valoric și două jucătoare din lotul reprezentativei României, sătmărencele au dominat la toate capitolele. Au recuperat mult mai multe mingi sub panouri și au înscris mult mai multe puncte din aruncări de la distanță. Cu un run de 21 de puncte, s-au apropiat la un singur punct la finalul primului sfert și și-au continuat cursa în cel de-al doilea, câștigat cu 30-16. În acest sfert doi BC Sirius a înscris un singur coș în prima jumătatea lui și a reușit până la final să se apropie doar până la 13 puncte. Diferența a ajuns și până la bariera de 30 de puncte, iar victoria nu a fost pusă niciun moment la îndoială. Mureșencele au evoluat în ultimele minute cu cele mai tinere jucătoare din lot și au încheiat onorabil turneul, în fața unor adversare mai experimentate. Scorul final al ultimei partide a fost 62-87 (16-15, 16-30, 13-16, 17-26). Peste două săptămâni se dă startul oficial în noul sezon, cu o „triplă” împotriva formației Național Politehnica Iași, două în Cupa României și debutul în Liga Națională.