Home / Sport / Avântul a părăsit Cupa României

Avântul a părăsit Cupa României

Într-o partidă din cadrul fazei a IV-a a Cupei României la fotbal, ultima înaintea intrării echipelor din Liga I în competiție, Avântul Reghin a pierdut marți cu scorul de 0-3 (0-1) întâlnirea susținută pe teren propriu cu divizionara secundă Olimpia Satu Mare. Au înscris Pană (min. 38-11m), Heil (min 53) și Faur (min. 90+2-11m). Prima repriză a fost una relativ echilibrată, în care diferența dintre cele două eșaloane a fost prea puțin evidentă. Avântul a avut inițiativa, dar nu a reușit să pună în pericol poarta sătmărenilor. Aceștia au avut o bună ocazie de a deschide scorul în minutul 29, dar nu au reușit acest lucru decât în urma unui penalty discutabil. Faur a scăpat pe contraatac printre doi fundaşi și a fost faultat de portarul Husar ieşit la întâlnire, dar acesta a respins mingea. Pană a fructicicat cu siguranță și echipa din liga secundă a intrat la pauză în avantaj.

Pragmatismul și experiența, de partea oaspeților

La puțin timp după reluare, sătmărenii și-au dublat avantajul în urma unei lovituri de colț executată de Pană și transformată de Heil cu o lovitură de cap, jucător trecut pe la ASA Târgu-Mureș, la fel ca și alți câțiva componenți ai lotului sătmărenilor, printre care se află și Mihai Onicaș. Mureșenii au încercat să revină în joc, dar plusul de experiență și pragmatismul și-au spus cuvântul. Deși în minutul 81 Krausz de la Olimpia a văzut al doilea galben și și-a lăsat echipa în inferioritate, oaspeții au fost cei care au mai avut câteva oportunități de a încheia conturile. Scorul final a fost stabilit în minutele de prelungire prin Faur, tot din lovitură de pedeapsă, în urma căreia s-a restabilit egalitatea numerică. La faza care a adus golul trei, Adrian Luca a fost eliminat direct pentru un fault în careu în calitate de ultim apărător. Reghinenii părăsesc astfel competiția înaintea confruntării cu o echipă de pe prima scenă.

Antrenorul Vili Stoica a folosit următoarea formație: Husar- Inţa (’55 Ciprian Gliga), Dumbrăvean, Merdariu, Sîplăcan, R. Gabor, P. Luca, Sbârcea (’46 A. Luca), Truţa, Stavilă (’66 Dezsi), Murar

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.