„Tigrii” obțin la Dinamo primul succes în noua ediție a campionatului BC Mures
  • 160 Vizualizări

„Tigrii” obțin la Dinamo primul succes în noua ediție a campionatului

BC Mureș Târgu-Mureș a învins vineri seara în deplasare formația Dinamo București, scor 83-92 (31-23, 13-24, 14-23, 25-22), într-o partidă din cadrul etapei a IV-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Partida se disputa între două echipe care nu au obținut victoria în cele două, respectiv trei partide disputate în noul sezon.

Dinamo a început cu cvintetul Sutalo, Orbeanu, Tasic, Graham și Thomasson, în timp ce „tigrii” i-au avut la start pe parchet pe Barham, Dapa, Martinic, Mohammed și Lázár. Debutul a fost unul cu atacuri ratate de ambele părți. Dinamo a încris pentru 2-0, după care Lázár a înscris un coș pe fault și a punctat și de la libere. Scorul a ajuns 7-3 pentru gazde și BC Mureș avea deja patru greșeli în doar 3 minute. S-a ajuns la 9-8, dar Graham a reușit 3 puncte pentru Dinamo, după care alb-roșii au intrat în penalizare. Au reușit totuși desprinderea la 20-12 și diferența s-a păstrat până la prima pauză, cu un coș de la distanță reușit pe sirenă de Roșu, care a stabilit scorul primului sfert la 31-23. Primul coș al sfertului secund i-a aparținut lui Martinic, la prima aruncare din acțiune, dar apoi Sutalo a reușit să mărească avantajul dinamoviștilor la peste 10 puncte. Mureșenii au revenit la doar 4 puncte în mai multe rânduri, dar la jumătatea sfertului scorul a devenit 38-30. Mureșenii revin încă o dată, dar apărarea lasă de dorit și atacurile sunt precipitate. Ultimele secunde dinaintea pauzei sunt foarte bine gestionate de oaspeți, cu coșurile lui Borșa și Mohammed, de două ori, și BC Mureș întră la pauză neașteptat în avantaj: 47-44, cu trei coșuri reușite în ultima jumătate de minut.

Emoții doar înainte de intrarea în ultimul minut

BC Mureș pornește mai bine la reluare și se distanțează la 9 puncte după 3 minute, după care Barham marchează de la distanță. Martinic recuperează o minge și scorul ajunge la 47-61. Mohammed punctează pentru a treia oară de la distanță și BC Mureș are 17 puncte. Mureșenii controlează jocul și păstrează avantajul până spre finalul sfertului. Câteva atacuri ratate le-au permis dinamoviștilor să se apropie până la 10 puncte, dar „tigrii” au mai reușit un coș și la ultima pauză scorul era 58-70. Cele 12 puncte nu asigurau însă victoria într-un meci în care răsturnările păreau la îndemâna oricăreia dintre echipe. Au fost nevoie de două minute pentru un prim coș, reușit de Martinic de la distanță, prima a partidei pentru principalul marcator al echipei. La jumătatea ultimului act era 65-80 și victoria mureșenilor era tot mai aproape. Barham reușise o „treiță” înainte, dar a fost eliminat pentru a cincea greșeală personală. La intrarea în ultimele trei minute se ajunge la 75-82 și emoțiile revin în tabăra mureșeană. Mingea nu mai vrea să intre în coș pentru BC Mureș și Dinamo se apropie la o singură posesie înainte de intrarea în ultimul minut (79-82). Dapa aruncă de la distanță și, cu șansă, mingea intră în coș: 79-85. Dinamo nu mai are luciditate și echipa lui Szászgáspár Barnabás și George Trif se desprinde, obținând prima victorie a sezonului.

Marcatori:

Dinamo: Graham 16 (3×3), Tasic 15, Thomasson 13, Sutalo 12 (2), Orbeanu 11, Kjajevic 19, Roșu 6 (2)

BC Mureș: Mohammed 26 (3), Martinic 18 (1), Barham (15 (3), Kalve 12 (1), Lazar 8, Dapa 5 (1), Borșa 4, Santa 2, Polyak 1, Andrei 1. A mai jucat Ciaocătă.