Fruntașele din Liga IV clachează pe teren sau la comisii Sport
  • 166 Vizualizări

Fruntașele din Liga IV clachează pe teren sau la comisii

Primul eșalon fotbalistic patronat de AJF Mureș, Liga IV de fotbal mai are de disputat două etape din tur. Runda cu numărul 13 a adus ghinion liderului Mureșul Rușii Munți. Deși a învins cu 3-1 pe teren propriu formația Lacul Ursu Mobila Sovata și era singura echipă neînvinsă, cu o singură remiză, la Ungheni, ultima clasată la acea vreme, echipa din Rușii Munți a pierdut două jocuri la „masa verde”, meciul amintit la Ungheni și cel cu actuala „lanternă”, Raza de Soare Acățari, deoarece au folosit jucători fără drept de joc în acele partide.
Astfel, distanța până la a doua clasată, Juvenes Târgu-Mureș s-a redus la doar 2 puncte. Acestea pot fi recuperate în etapa viitoare, când cele două se vor întâlni la Rușii Munți. Aceasta din urmă poate încheia pe prima poziție turul, chiar în cazul unui eșec, deoarece pentru Juvenes va fi ultimul joc din tur. Mai mult, în etapa de sâmbătă Juvenes avea șansa trecerii pe primul loc, dar nu a reușit să treacă nici ea de ultima clasată, echipa din Acățari, cu care a remizat, 4-4 pe teren propriu. A fost surpriza etapei, dar au mai fost și alte rezultate mai puțin așteptate, cu alte două remize în care una dintre formații pornea favorită. La Sâncraiu de Mureș, Atletic Târgu-Mureș a făcut 1-1 cu Mureșul Cuci, iar de la Sărmașu, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure s-a întors cu un singur punct. În urma rezultatelor din această etapă s-au înregistrat doar două „rocade”. Deși învinsă, Viitorul Ungheni a devansat datorită punctelor primite de la comisii, în subsolul clasamentului Mureșul Nazna, care a stat. Al doilea schimb de locuri (5-6) l-au făcut Atletic și Lacul Ursu Mobila. MSE 08 și Gaz Metan și-au păstrat locurile după ce s-au întâlnit în ultima întâlnire între echipele târgumureșene în tur. A fost meciul care a deschis etapa, un joc cu o răsturnare spectaculoasă de scor. „Gazdele” au condus cu 2-0 în minutul 20, dar Gaz Metan a redus diferența înainte de pauză. În repriza secundă jocul a fost echilibrat, dar „gaziștii”, cu un lot mai experimentat, au fost pragmatici, au egalat, s-au desprins treptat la 3 goluri dar rămân datorită golaverajului inferior pe poziția 9. După o serie mai slabă, campioana ultimei ediții, Mureșul Luduș își continuă parcursul de regularitate și se păstrează în plasa primelor două clasate, profitând și de pașii greșiți ai acestora.