Mureșenele din Liga III ratează ascensiunea Sport
  • 162 Vizualizări

Mureșenele din Liga III ratează ascensiunea

Aflate în a doua jumătate a clasamentului seriei V din Liga III de fotbal, toate cele trei echipe mureșene au avut șansa de a mai urca în clasament. Deși în etapa a XII-a toate au evoluat în deplasare, aveau adversare vecine de clasament. Prima care a jucat a fost CS Iernut, singura care a și învins și a urcat un loc, pe 12. Iernuțenii au câștigat cu 4-1 la FC Bistrița și i-au depășit pe aceștia. În prima repriză CS Iernut a deschis scorul prin Fekete, în minutul 13, dar gazdele au egalat după doar trei minute prin Sighiartău. Mircea Ungur și-a readus echipa în avantaj după alte trei minute și tot el a stabilit scorul final în prelungiri, după de Groza punctase pentru 3-1 în minutul 89.
Celelalte două, Avântul Reghin și ASA 2 au cedat la limită. Reghinenii au fost învinși cu 1-0 la Unirea Dej, cu un gol primit în minutul 55, iar secunzii „roș-albaștrilor” au cedat cu 2-1 la formația maramureșeană Viitorul Ulmeni. ASA 2 a început practic partida de la 0-1, primind gol în minutul 2, autor Feraru, după care nu s-a mai reușit nimic până la final. Gazdele și-au dublat avantajul abia în minutul 88, după care au înscris, tardiv, și mureșenii. Avântul se află pe 10, cu 15 puncte, ASA 2 pe 11 (13 p), fiind urmate de CS Iernut, cu 9.