Salbă de medalii pentru doi înotători mureșeni Sport
  • 221 Vizualizări

Salbă de medalii pentru doi înotători mureșeni

Fangli Henrietta, 7 medalii la Naționalele de înot

În cadrul Campionatului Național de Seniori, Tineret și Juniori la înot în bazin de 25 metri, disputat la Hunedoara în perioada 10-13 noiembrie, Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș a participat cu 3 sportivi și a cucerit un număr de 7 medalii, 5 de argint și 2 de bronz. Toate cele 7 medalii au fost obținute de junioara Fangli Henrietta, toate la stilul bras. Ea a reușit să obțină locuri II în probele de 50 metri la Tineret și Juniori, în cele de 100 metri la aceleași categorii de vârstă și la 200 metri Juniori. Sportiva pregatită de Petelei Attila a mai reușit să obțină câte un loc III în probele de 100 metri la seniori și în cea de 200 metri a juniorilor.

stire-inotȘase medalii cucerite de Daniel Nicușan

Înotătorul clubului târgumureşean H2O Daniel Nicușan a cucerit două titluri de vicecampion național în cadrul aceleiași competiții. Sportivul pregătit de Bartalis Károly (în foto, alături de elevul său) şi preparatorul fizic Nagy István Barna a cucerit cele două medalii de argint în probele 200 m spate şi 100 m mixt, iar cele două medalii de bronz au fost obținute în probele de 400 m mixt şi 100 m spate. Mureșeanul a mai luat startul și în finalele individuale de la 50 m spate și 200 m mixt, unde s-a clasat pe locul V, respectiv VI. Daniel Nicușan a mai fost medaliat cu argint și împreună cu ștafeta CSM Pitești, în  proba  de 4×50 m mixt, unde a înotat stilul spate şi cu bronz la 4×50 m liber, totalul medaliilor fiind de șase, trei de argint și tot atâtea de bronz.