Home / Slider / BC Sirius obține prima victorie în ediția de debut

BC Sirius obține prima victorie în ediția de debut

Distribuie

Într-un meci restanță din etapa a III-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin, nou promovata BC Sirius Târgu-Mureș a obținut prima victorie în ediția de debut în elita baschetului feminin românesc. Mureșencele au câștigat vineri seara partida susținută la Iași, 70-55 (14-10, 18-14, 14-17, 24-14) cu cealaltă nou promovată, Politehnica Național din localitate. După șase eșecuri din tot atâtea întâlniri disputate, majoritatea încheiate le diferență mare de scor, echipa antrenorului Steff Zakariás, cu noua achiziție Angel Robinson principală marcatoare, mureșencele au „spart gheața”, după un meci foarte disputat, dar controlat de echipa mureșeană de la un cap la altul. Au început cu două coșuri ale lui Cherise Daniel și a noii sosite, după care ieșencele, tot cu un nucleu alcătuit din jucătoare americane, au restabilit egalitatea. A fost singura dată însă, deoarece mureșencele s-au desprins treptat, deși la prima pauză diferența a fost de doar două coșuri. În sfertul secund, aproape de jumătatea acestuia, BC Sirius s-a desprins la 10 puncte, după care, cu aceleași două jucătoare în prim plan au ajuns la intrarea în a doua jumătate a sfertului la 30-15. Ieșencele au reușit să reducă handicapul și la pauza mare s-a intrat cu doar 8 puncte avantaj de partea oaspetelor (24-32).

Situația sub control până la final
Debutul reprizei a doua a aparținut echipei ieșene, care a reușit 5 puncte în primele două minute. BC Sirius a apăsat din nou pe accelerație și a refăcut diferența până la 10 puncte. Totuși, ieșencele au reușit încă o dată să se apropie la doar 2 puncte în ultimul minut dinaintea ultimei pauze, dar aceeași Daniel a trimis de la distanță în coș în ultimele secunde. Diferența de doar 5 puncte înaintea startului ultimului act era una fragilă, dar mureșencele au gestionat bine și după alte trei minute s-au distanțat la peste 10 puncte. Aveau 59-44 după patru minute de joc în ultimul sfert, avantaj cu care s-a și încheiat partida, chiar dacă înainte de intrarea în penultimul minut tabela arăta pentru prima oară un ecart de peste 20 de puncte (47-68). Avantajul era unul care asigura liniștea în tabăra mureșeană, deși până la final au mai trimis o singură dată mingea în coș, prin Teara Laudermill. De remarcat faptul că și de această dată doar jucătoarele americane au avut „undă verde” la aruncările la coș, 64 din cele 67 aruncări din acțiune aparținând celor cinci străine. Astfel, singurele puncte înscrise de jucătoarele din România i-au aparținut lui Bartha Borbala, 2 la număr, din aruncări de la linia de libere.
Mureșencele obțin prima victorie și au șansa să urce în clasament, în cazul în care vor obține un nou succes în partida viitoare, din cadrul etapei a VII-a, tot în deplasare, la CSM Satu Mare, echipă cu doar două victorii. Întâlnirea va avea loc miercuri, 30 noiembrie.
Marcatoare:
Poli Național: Galdeira 12, Corin Adams 10 (2×3), Simmons 9, Mosley 8 (2), Jhmson 8 (1), Aursulesei 3, Butnariu 3 (1), Ciotir 2.
BC Sirius: Robinson 18, Daniel 16 (3×3), Laudermill 13, McCune 13, Gregory 8 (2), Bartha 2. Au mai jucat Izabela Lovász, Alina Pop, Antonia Radu și Gál Emese.