Victorie muncită în ultimul test înaitea grupelor Elite Sport
  • 116 Vizualizări

Victorie muncită în ultimul test înaitea grupelor Elite

Înaintea plecării la Lisabona, unde vor susține în perioada 24-27 noiembrie partidele din cadrul grupelor Elite Round a competiției europene UEFA Futsal Cup, campioana României la futsal City’us Târgu-Mureș a susținut o ultimă repetiție în campionatul intern. Cu două restanțe pentru jocurile din tur, mureșenii au susținut întâlnirea din prima etapă a returului. În etapa a XII-a a Ligii 1, echipa antrenorilor Cosmin Gherman și Lucian Nicușan s-au impus la limită în deplasarea de la Reșița, 5-4 (3-1) cu formației gazdă, Muncitorul. Golurile victoriei au fost înscrse de Dumitru Mimi Stoica (min. 10), Mario Duque (15, 28, 39) și Răzvan Togan (17). Chiar dacă diferența finală a fost de un singur gol, târgumureșenii s-au aflat tot timpul la conducerea jocului, singura dată când s-a înregistrat un scor egal fiind la intrarea în a doua jumătate a primei reprize, în minutul 13, când reșițenii au egalat la 1. Până la pauză au punctat însă Mario Duque și Răzvan Togan. La reluare gazdele s-au apropiat la câte un singur gol, dar Duque a fost acela care a reușit să refacă de fiecare dată diferența de două goluri, a doua oară în penultimul minut, când a reușit „tripla”. După golul gazdelor din ultimul minut nu a mai fost timp pentru a reveni, dar mureșenii obțin cele trei puncte, care îi mențin în schimb deocamdată doar pe locul 6 al clasamentului, la 7 puncte de ultimul loc pe podium, care nu pot fi recuperate în cele două restanțe.
Toată concentrarea spre Lisabona
Atenția campioanei României se îndreaptă însă acum spre partidele din grupa D a UEFA Futsal Cup, unde în primul meci, joi 24 noiembrie, de la ora 20.00, va întâlni campioana Rusiei, formația Dynamo Moscova, după care se vor confrunta cu gazdele de la Sporting și cu Györ, campioana Ungariei. Faptul că echipa mureșeană a ajuns în această fază reprezintă o mare performanță, cu toate modificările din lot, cu foarte mulți jucători tineri care au participat pentru prima dată la astfel de partide și multe, multe, foarte multe promisiuni neonorate. Din păcate însă, aceste promisiuni rămân în această fază, echipa evoluând mai degrabă pentru a-și respecta blazolnul de cea ma titrată echipă din futsalul românesc.