Podium „regrupat” în Liga IV de fotbal Sport
  • 635 Vizualizări

Podium „regrupat” în Liga IV de fotbal

Penultima etapă a seriei Mureș din Liga IV de fotbal a „strâns” diferența dintre echipele aflate pe podium la doar două puncte, trioul fiind desprins la 7 față de următoarele clasate. Această etapă a XIV-a a programat întâlnirea dintre primele două clasate, Mureșul Rușii Munți și Juvenes Târgu-Mureș. În calitate de gazdă, liderul din Rușii Munți avea ocazia să se despindă în frunte, mai ales că surpriza ediției, Juvenes, debutantă în acest eșalon, va sta în ultima etapă, adversara programată pentru runda de sâmbăta viitoare, Avântul Miheșu de Câmpie fiind retrasă. Întâlnirea de la Rușii Munți a fost una foarte disputată, cu multe tensiuni și ocazii la cele două porți. Meciul a fost peste nivelul multor partide chiar din eșaloanele superioare, ambele formații având în componență jucători experimentați, unii cu prezențe în Liga I. Gazdele au dominat începutul jocului, având în primul sfert de oră în două situații posibilitatea de a deschide scorul. Juvenes a ripostat prompt, cu câteva incursiuni periculoase la poarta adversă. Cei care au deschis scorul au fost cei din Rușii Munți, prin Mihai Ilovan, care în minutul 25 a pătruns fontal și a trimis pe lângă Ciprian Botoșer în plasă. Portarul târgumureșenilor își salvase în minutele premergătoare de două ori echipa, dintre care una a fost în situație de unu la unu.

Juvenes a trimis în câteva rânduri periculos spre poarta apărată de Claudiu Bucin, dar când acesta nu a putut interveni șuturile au ocolit de puțin poarta și la pauză gazdele aveau avantaj minim.

dsc_0074

Multă tensiune, remiză echitabilă

Repriza a doua a început în nota de dominare a oaspeților. După câteva minute jocul s-a reechilibrat, dar Juvenes a reușit tocmai în această perioadă să restabilească egalitatea. În minutul 62, Raul Bocicor a pătruns din lateral în careu și a trimis plasat la colțul lung. Același jucător a văzut însă în minutul 70 direct cartonașul roșu, după ce a ripostat la un duel cu un adversar, nesancționat de centralul Eugen Mocan. În inferioritate numerică, tot târgumureșenii au fost mai insistenți în atac, dar ultimele minute au aparținut gazdelor. Mureșul putea obține cele 3 puncte în ultimele minute, dar Botoșer și-a salvat în alte două rânduri echipa, iar un alt șut a trecut milimetric peste transversală în minutele de prelungire. După aspectul jocului, rezultatul poate fi considerat echitabil, dar un rezultat de care a profitat Mureșul Luduș, care a egalat la puncte Juvenes, deși a învins surprinzător de greu pe teren propriu, 2-1 cu ASC Sărmașu.

Ultima etapă se anunță foarte atractivă pentru fruntea clasamentului. Dacă Juvenes va sta, echipa din Rușii Munți va juca la Atletic Târgu-Mureș, ajunsă pe locul 4, iar Mureșul Luduș la ocupanta locului 5, ACS Miercurea Nirajului.

Loturile celor două din derby-ul etapei au fost:

Mureșul Rușii Munți: Cl. Bucin- Bugnar, Fl. Pop, M. Sabău, C. Marian, R. Bucin, Ioan Mureșan, Csog, M. Cristea, Ilovan, Dima. Cotruș, Moica, Broască, Laurențiu Moldovan. Antrenor: O. Mărginean.

Juvenes: Botoșer- Butiurcă, Groza, L. Chețan, Adi Olah, Ghira, C. R. Bocicor, Oct. Moldovan, Toncean, Velichea, Vârtic. Mailat, Al. Nistor, F. Tolan, Rareș Pancu, Răzvan Chirilă, Robert Hajnal, Romulus Miclea. Antrenori: R. Miclea, C. Kallo și Gh. Olah.