Voleibaliste, încercare de replică în fața campioanei CSU Medicina CSŞ
  • 148 Vizualizări

Voleibaliste, încercare de replică în fața campioanei

În cadrul etapei a IX-a a Diviziei A1 la volei feminin, CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș a perdut sâmbătă seara pe teren propriu cu scorul de 1-3 (16-25, 10-25, 25-22, 15-25) întâlnirea cu deținătoarea titlului, Volei Alba Blaj. Cu tânăra echipă pe care au aliniat-o la startul acestei ediții, mureșencele nici nu puteau emite pretenții în fața campioanei. Au reușit în debutul primului set să ofere o replică bună, dar oaspetele s-au desprins și l-au încheiat fără probleme. Timorate în fața valoroasei adversare, „medicinistele” au început foarte slab actul secund și la primul timp de odihnă s-a înregistrat un mai rar întâlnit 0-8. Un atac al Roxanei Iancu a adus primul punct, dar aceasta a urmat la serviciu și a trimis greșit. Gazdele au încercat și au reușit parțial să reintre în meci. S-a reușit la un moment apropierea până la 4 puncte, dar la al doilea time out diferența a crescut cu un punct (7-16). Finalul a fost unul în forță pentru campioane, care au încheiat setul cu un categoric 25-10.

Fără nimic de pierdut, jocul a funcționat mai bine

Oaspetele s-au desprins în setul trei la 3 puncte și voiau să încheie cât mai rapid jocul. Obișnuita relaxare a făcut însă ca întâlnirea să devină echilibrată. Mureșencele au intrat cu un singur punct handicap la primul timp de odihnă, după care au reușit să preia conducerea. Au urmat mingi foarte disputate și spectaculoase. „Medicinistele” au rezistat și au intrat la al doilea time out tehnic cu 16-14. S-au desprins apoi la 19-15 și se întrevedea un final foarte disputat. Blăjencele au reușit egalarea la 21, dar aflate pe val, cu mai multă încredere, mureșencele s-au desprins din nou și au încheiat actul la prima minge de set. Se întrezărea o relansare a jocului, care depindea însă de felul în care abordau oaspetele jocul. Era vorba de pierderea a cel puțin unui punct. Campioana și lidera actualei ediții s-a mobilizat și, în ciuda unei replici mai curajoase din partea mureșencelor, s-au impus fără emoții. A fost un set patru cu desprinderi și reveniri, cu mingi foarte disputate. După 6-8 la primul timp de odihnă s-a ajuns la 7-14, după care s-a strâns la 11-15. Campioanele au păstrat însă ritmul și au încheiat jocul obținând 3 puncte care le menține în fruntea clasamentului. CSU Medicina a evoluat cu un lot redus față de întâlnirile anterioare. Formația de bază a fost alcătuită din Valentina Rusu, Roxana Iancu, Marija Pucarevic, Karla Klaric, Sonia Teianu și Carmen Arniceru, cu Laura Molnar libero. Au mai jucat Andreea Petra, Alexandra Babaș și Loredana Dobriceanu.