O nouă remiză pentru ASA în Antalya FC Municipal
  • 211 Vizualizări

O nouă remiză pentru ASA în Antalya

În al treilea joc amical disputat în cadrul cantonamentului pe care îl susține în aceste zile în Antalya, echipa de fotbal de Liga I ASA Târgu-Mureș a încheiat la egalitate, 1-1 (0-1) cu formația bulgară de primă ligă, FK Lokomotiv Gorna Oryahovitsa. Pentru mureșeni a înscris Ciolacu în minutul 60, după o fază prelungită de atac. Bulgarii au deschis scorul în prima repriză, în minutul 17, în urma unui contraatac. ASA a avut înaintea deschiderii scorului două bune ocazii. Mai întâi, în minutul 10, Ciolacu a trimis un șut care a fost deviat în corner, iar după patru minute Nicoliță a trimis din lovitură liberă, lateral dreapta, un șut care a trecut de puțin peste poartă. După alte trei minute, bulgarii au avut șansa de a majora scorul, dar, Pap a intervenit salvator. Mureșenii au avut și ei șansa egalării în minutul 26, când Gabi Mureșan a expediat un șut sub bară, scos de portar. O altă șansă de a restabili egalalitatea a avut-o din lovitură liberă în minutul
41 Petriş, dar mingea a trecut pe lângă poartă,.

Repriză mai săracă în faze de poartă

Partea a doua a jocului a fost una de uzură, cu aceeași așezare pe durata întregii partide. Ocaziile au fost mult mai puține la cele două porți, ambele echipe evoluând ca într-un joc oficial, fără a risca prea mult. O primă ocazie s-a consumat în minutul
53, când un șut expediat de Ciolacu a fost respins de portarul bulgarilor. Același Ciolacu a reușit să înscrie după alte 7 minute, în urma unui atac prelungit al echipei mureșene. Echipa lui Ilie Stan a fost aproape să preia conducerea în minutul 65, tot prin Ciolacu, dar șutul expediat de acesta de la marginea careului a fost respins de portar. Rezultatul de egalitate poate fi considerat unul echitabil, mai ales dacă se ține cont și de faptul că în minutul 72 adversarii au avut o bună ocazie de a reveni în avantaj, dar șutul a trecut pe lângă poarta lui Pap. De remarcat faptul că antrenorul Ilie Stan a făcut o singură schimbare în această partidă. Formația aliniată de acesta i-a avut în componență pe următorii: Pap- Velayos, Rougalas, M. Constantin, Mendy, Balgiu, Mureșan, Petriș (69 Deaconu), Nicoliță, Bâtfoi, Ciolacu.

În ultima partidă a cantonamentului, ASA va întâlni astăzi, luni, 30 ianuarie, campioana din Turkmenistan, FK Altyn Asyr Ashgabat, după care echipa se va întoarce în țară pentru meciul din cadrul etapei a XXII-a a Ligii I, la Giurgiu, cu Astra.